Turizm öğrencilerinin girişimcilik niyetlerinin önündeki algıladıkları engellere yönelik karşılaştırılmalı bir bilişsel haritalama araştırması
A comparative cognitive mapping research on the barriers perceived by tourism students before their entrepreneural intentions
- Tez No: 662255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Girişimciliğin literatürdeki en yaygın tanımı, belirli riskleri barındıran, fırsatların değerlendirildiği ve yeniliklerin ortaya konulduğu bir belirsizlik süreci olmasıdır. Girişimcilik, ülkelerin ekonomik ve toplumsal anlamda kalkınmasına fayda sağladığından, zamanla öneminin arttığı bilinmektedir. Girişimcilik, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ilgi görmektedir. Gerek akademik alanda, gerekse devlet tarafından girişimciliğin artırılması adına çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Dolayısıyla, gelişmekte olan bir ülkede girişimciliği engelleyen unsurların arasındaki neden-sonuç ilişkilerinin araştırılmasının, girişimciliğe yönelik eğitim programlarının şekillenmesinde ve farklı uygulamaların ortaya çıkmasında faydalı olacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla bu araştırmanın yapılması, girişimcilik faaliyetlerinin artması adına önem teşkil etmektedir. Bu araştırmada, turizm öğrencilerinin ve turizm endüstrisinde girişimci olan bireylerin girişimcilik niyetleri önündeki algıladıkları engellerin incelenmesi amaçlanmıştır. Kocaeli Üniversitesi Turizm Fakültesi Konaklama İşletmeciliği bölümünde öğrenim gören 58 son sınıf öğrencisi ve Kocaeli'nde turizm endüstrinde girişimci olan 15 işletme sahibi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Katılımcılara, kolayda örneklem ve kartopu örneklem yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Araştırmada bilişsel haritalama yöntemi kullanmış ve veriler basamaklı görüşme tekniği ile toplanmıştır. Sermayenin olmaması engelinin, araştırmanın en önemli bulgusu olmasının yanında, hem turizm öğrencileri hem girişimciler tarafından en büyük engel olarak algılandığı görülmüştür. Öğrencilerin sermayeden sonra algıladıkları en önemli 4 engel; batma korkusu yaşamak, öz güven eksikliği yaşamak, işin konumunu bilmemek ve rakiplerin varlığı olarak sıralanmaktadır. Öğrencilerin girişimcilik niyeti önündeki algıladıkları engellerin cinsiyete göre, ailesinde girişimci olma durumuna göre ve 5 yıl içerisinde girişimcilik niyeti olma durumuna göre farklılaştığı görülmektedir. Çalışmanın sonunda ise bulgulara dayanarak geliştirilen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is most commonly defined in literature as a process of uncertainty in which there are certain risks, during which opportunities are taken advantage of and innovations are introduced. Given its benefit to economic and social development, its significance is known to scale up in time. Entrepreneurship attracts considerable attention in Turkey, as is the case all over the world, with efforts made in both academic circles and in government to encourage entrepreneurial activity. Accordingly, investigating the cause and effect of the factors that hinder entrepreneurship in a developing country may be considered useful when developing entrepreneurship training programs and introducing varied practices. The significance of the present study in terms of boosting entrepreneurial activity is thus clarified. The present study aims to investigate how obstacles to entrepreneurship are perceived by tourism students and tourism entrepreneurs, and how they affect their intentions. The study included 58 senior students studying in the Faculty of Tourism and Hospitality Management of Kocaeli University as wellas 15 tourism entrepreneurs operating in Kocaeli. The participants were selected using convenience sampling and snowball sampling methods. A cognitive mapping method was used, and the data were collected laddering interview technique in the present study. The“lack of funding”obstacle was identified as the most significant obstacle to entrepreneurship by both tourism students and entrepreneurs, followed by four other significant obstacles identified by the student participants, namely fear of bankruptcy, lack of self-confidence, not knowing the location of the job and presence of competitors. It was further observed that the obstacles to entrepreneurship intention perceived by students varied based on gender, the presence of entrepreneurs in family, and whether there was an entrepreneurship intention within the following 5-year period. Conclusions are drawn from the findings of the study and presented in the final section.