Haltercilere uygulanan kombine antrenmanların performans üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of combined training applied to weightlifters on performance
  1. Tez No: 662265
  2. Yazar: ALİ AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ ALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı 14 – 17 yaş aralığında faal olarak spor yaşantısını sürdüren halter sporcularına, oluşturulan klasik antrenman yöntemlerine ek olarak, bir gruba pliometrik ve kardiyo antrenmanları diğer gruba halter sporuna özgü yardımcı hareketlerle kombine edilmiş programın, antrene edilmesiyle sporcuların performansları üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası müsabakalarda başarı elde etmiş sporcular oluştururken, araştırmanın örneklemini ise gönüllülük esasına dayanarak çalışmamıza dâhil olan 20 halter sporcusu oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan 20 sporcu Geleneksel Antrenman Grubu (GAG, n=10) ve Klasik Antrenman Grubu (KAG, n=10) olarak ikiye ayrılmıştır. GAG yaş ortalaması 15,30±1,06 yıl, vücut ağırlıkları ortalamaları 67,30±13,41 kg'dır. Kombine Antrenman Grubunun (KAG n:10) yaş ortalaması KAG: 15,00 ± 0,82, vücut ağırlıkları ortalamaları 68,20±10,30 kg'dır. Araştırmada Sporcuların maksimal kuvvet ölçümlerinden koparma, silkme, squat ve çekiş seviyelerini belirlemek amacıyla ön ve son testler 1 tekrar maksimum (1TM) yöntemiyle belirlenmiştir. Antrenmanlar 8 hafta ve haftada 6 gün, her birim antrenmanda 150 dk. olarak yapılmıştır. Değerler 8 haftanın başlangıcında ön test ve bitişinde son test olmak üzere iki gruptan da ayrı ayrı alınmış olup 1 TM yöntemiyle elde edilmiştir. Uygulanan testler neticesinde elde edilen verileri analiz etmek için spss (24) paket programı kullanılmış olup, verilerin normal dağılım gösterip göstermediği test edilmiş, verilerin normal dağılım gösterdiği görüşmüştür. Grup içi değerlerin analizi için Paired samples T-test, gruplar arası değerlerin analizi içinse İndependent samples t-test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Combined Training Applied to Weightlifters Between 14-17 Years Old on Performance. The aim of this study is to examine the effects of a program that combines philometric and cardio training for one group with auxiliary movements specific to weightlifting sports for weightlifting athletes between the ages of 14 and 17, in addition to the classical training methods created, on the performances of the athletes. The universe of the study is composed of athletes who have achieved success in national and international competitions operating in the province of Ankara, while the sample of the study is 20 weightlifting athletes who are included in our study on a voluntary basis. Twenty athletes participating in the study were divided into Traditional Training Group (GAG, n = 10) and Classic Training Group (KAG, n = 10). The mean age of GAG is 15.30 ± 1.06 years, their average body weight is 67.30 ± 13.41 kg. The average age of the Combined Training Group (KAG n: 10) is 15.00 ± 0.82 years and their average body weight is 68.20 ± 10.30 kg. In the study, pre and post tests were determined by 1 repetition maximum (1TM) method in order to determine the level of tear, shake, squat and traction from the maximal strength measurements of the athletes. Trainings 8 weeks and 6 days a week, 150 minutes per unit training. It was made. The values were taken separately from two groups as pre-test at the beginning of 8 weeks and post-test at the end, and they were obtained by 1 TM method. In order to analyze the data obtained as a result of the tests applied, the spss (24) package program was used, it was tested whether the data showed normal distribution, and it was observed that the data showed normal distribution. Paired samples T-test was used for the analysis of intragroup values, and an Independent samples t-test was used for the analysis of intergroup values.