Bir orman endüstrisi kuruluşunda iş değerlendirme çalışmaları
  1. Tez No: 66227
  2. Yazar: OLCAY ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZ BİR ORMAN ENDÜSTRİ KURULUŞUNDA İŞ DEĞERLENDİRME İş Değerlendirme sırasında gözlemlerin odak noktasını iş sistemi tarafından çalışan insana yöneltilen iş gerekleri oluşturmaktadır. İş gereklerinin tür ve düzey olarak farklılıklar gösterebileceği açıktır. Buna örnek olarak şu görev tanımlan üzerinde durulabilir. "Kepçeli traktör operatörlüğü, işletme içi taşıma işleri. Boy Kesme ve İstifleme. Bu görevlerin yerine getirilmesi, belirli bir eğitimin yanı sıra, örneğin beceriklilik, sorumluluk üstlenme gibi başka yeteneklerin de varlığını gerekli kılmaktadır. İş Değerlendirmenin en sık rastlanan kullanım amacı, iş gereklerine bağımlı ücret ayırımıdır. Böylece daha yüksek iş gereklerinin söz konusu olduğu çalışma yerlerinde görev yapan kişilerin, iş gerekleri düzeyinin düşük olduğu çalışma yerlerindekilere kıyasla daha fazla ücret almaları sağlanır. İş Değerlendirmenin bir diğer kullanım amacı Personel Organizasyonudur. Personel Organizasyonunun görevi, personel ihtiyacının planlanması ve bu plana göre gerekli personelin sağlanması ya da mevcudun eğitilmesi, personel kullanımının yönlendirilmesi ve denetimidir. Bu görevlerin yerine getirilmesini ön koşulu, işlendirmeye gidilecek çalışma yerlerinin personel için zorunlu kıldığı iş gereklerinin bilinmesidir. İş Değerlendirmenin kullanım amaçlarından sonuncusu İş Düzenlemedir. İş Değerlendirme ile iş sistemlerinin insana yaraşır ve ekonomik bir biçimde düzenlenmesine katkı sağlayabilecek bilgiler de elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT JOB EVALUATION AT A FORESTRY INDUSTRIAL PLANT In evaluating the jobs, observations focus on the job requirements assigned by the job system to the individual. It is obvious that the job requirements differ from each other in terms of type and level. For example, the following jobs are defined; bulldozer operator, in-plant handling works., wood cutting for sizes, stowage. In order to perform these tasks one needs a certain training, and such individual talents as skill and undertaking responsibility. The most used purpose of job evaluation is to determine a different wage for each specific job. Thus the personnel employed at workplaces containing higher job requirements will get paid of higher wages than those employed at workplaces where job requirements are lower. Another purpose of evaluation is Personnel Organisation. The task of Personnel Organisation is to plant the per sonnel needed, recruiting new personnel or training the present ones in accor dance with the said plan, and directing and managing the personnel. A preliminary condition for being able to carry out this task is to know the job requirements im posed by the workplaces on the personnel. The last purpose of performance evaluation is Job Arrangement. Performance evaluation also helps to obtain in formation which might contribute to arranging the job systems in a humanistic and economic manner.