Lineer programlama ve graf teorisi yardımıyla transport problemlerinin çözüm yöntemleri
  1. Tez No: 66228
  2. Yazar: OLCAY GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ORYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
V. ÖZET Optimizasyon problemlerinin çözümü için bugüne kadar birçok teknikler geliştirilmiştir. Bunlardan en basiti lineer programlama dediğimiz ve temeli simpleks metoda dayanan tekniktir. Ekonominin eskiden beri temel bir problemi olan transport problemi de lineer programlama yöntemiyle çözülebilmektedir. Bu tezde genel transport problemlerinin lineer programlama yöntemi ve graf teorisi yardımıyla çözümü anlatılmaktadır. Ayrıca ilgili açıklayıcı örnekler verilmektedir. 82
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY In last fifty years for the solving of optimization problems many mathematical technics are developed. The simplest of these technics is the linear programming which is based on the simplex method. The transportation problem, which is an oldest problem of economics can also be solved by linear programming. In this thesis we consider the sol ving of generalized transportation problems by using of the method of Linear program ming and Graph Theory. 83