Metal/kauçuk yapışma mukavemetini arttıran uygulamalar üzerine bir çalışma
A study on applications for improving metal/rubber adhesion strength
  1. Tez No: 662280
  2. Yazar: BUKET BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kauçuğun günümüzde çok geniş bir kullanım alanı vardır. Özellikle titreşim absorbe etme özelliği sebebiyle otomotiv endüstrisinde de pek çok noktada kullanılmaktadır. Başlıca taşıt lastiklerinde olmak üzere, burçlarda, motor takozlarında ve bağlantı borularında kullanılan kauçuk parçaların pek çoğu malzeme yapısının yeterince iyi bilinememesinden dolayı deneme yanılma yöntemleri ile tasarlanmaktadır. Bu çalışma, otomotiv sektöründe kullanılan metal/kauçuk birleşik malzemelerinde yaşanan mukavemet sürekliliği ve servis ömrü iyileştirilmesi üzerine üretim ve metot yaklaşımlarının kıyaslanmasını amaçlayan bir çalışmadır. Tek bir Vulkanizasyon sisteminde üç farklı kauçuk tipi kullanılarak metal – kauçuk kompozit silindirler elde edilmiştir. Bu kompozit silindirlerde kullanılan kauçuk tipleri için, kauçuk karakteristikleri incelenmiştir. Kauçuk tiplerinin kompozit silindirlerin kauçuk/metal birleşmesinde gösterecekleri yapışma mukavemeti mekanik testler ile incelenmiştir. Elde edilen gruplar, mukavemet sürekliliği ve servis ömrü değerlerinin elde edilebileceği mekanik test ve modelle kıyaslanmıştır. Bu çalışma kapsamında otomotivde kullanılan silindirik kompozitlerin viskoeleastik modellemesi yapılarak sonlu elemanlar yöntemi ile analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, rubber has a large usage capacity in the world. Especially, it is preferable in many structural points in automotive industry due to its vibration absorbing features. Most of the rubber parts used in vehicle tires, bushings, engine mounts and connection pipes are designed by trial and error methods, since the material structure is not known well enough. In this study, a comparable method is considered to improve durability and service life experienced in metal / rubber composite materials used in the automotive industry. Metal - rubber composite cylinders were obtained by using three different types of rubber in a single vulcanization system. For the types of rubber used in these composite cylinders, the rubber characteristics were then examined. And, adhesion strength of the rubber types at the rubber / metal joints of the composite cylinders were handled with their mechanical performance. Results were discussed to find out an approach on strength continuity and service life. At the end, experimental results were compared with numerical results of the viscoelastic model.