Investigation of the effect of carbon and titania additions on the mechanical thermal and microstructural properties of high alumina refractories
Titanya ve karbon katkısının yüksek alüminalı tuğlalarının mekanik termal ve mikroyapısal özelliklerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 662286
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endüstriyel alüminyum ergitme fırınları duvarlarında yüksek alüminalı refrakterler kullanılır. Ergitme sırasında yüksek alüminalı refrakter malzemede karşılaşılan en büyük sorunlardan biri korund (alümina) oluşumudur. Refrakterdeki bu kusur, fırın hacmini azaltarak ergitme sürecinin verimliliğini düşürür ve maliyet artışına sebep olur. Bu çalışmada, refrakter malzemenin performansını iyileştirmek amacıyla farklı tip katkılar yüksek alüminalı refrakter tozuna eklenmiştir. Korund problemini önlemek için grafit ve titanya tozları kullanılmıştır. Bu tozlar karakterize etmek ve değerlendirmek üzere tuğla numuneler haline getirilmişlerdir. Elde edilen refrakter tuğlalar, mekanik, fiziksel, termal ve kimyasal olarak, sırasıyla, soğuk ve sıcak kırılma mukavemeti, hacim yoğunluk, görünür porozite, termal şok ve korozyon test metotlarıyla incelenmişlerdir. Numunelerin mikroyapı ve faz gelişimleri sırasıyla taramalı elektron mikroskobu ve X-ışını kırınımı metotlarıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In industrial type aluminium melting furnaces operated with molten aluminium alloys are used high alumina refractories. One of the biggest failures of high alumina refractory materials during melting is corundum (alumina) formation. This defect in refractories leads to reduction in efficiency of melting process by furnace's volume decrease, thereby increasing in cost. In this study, different types of additives were added to high alumina refractory samples in order to improve the performance of refractory material. To restrain this defect, containing graphite and titania additive refractory bricks were produced. Obtained refractory bricks are investigated by means of mechanical, physical, thermal and chemical properties with the test methods of cold and hot crushing strength, bulk density, apparent porosity, thermal shock and corrosion test. Microstructure and phase development of the samples were analyzed by scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction (XRD) analyses, respectively.