London College of Music ve Royal Academy of Music keman öğretimi kitaplarının öğretim elemanı görüşlerine yönelik karşılaştırmalı analizi ve değerlendirilmesi
A comparative evaluation and assessment of violin method books used at the London College of Music and Royal Academy of music based on violin educators' views
- Tez No: 662310
- Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de yaygın şekilde kullanılan sertifikalı çalgı eğitimi programlarından olan London College of Music ve ABRSM programlarının ilk üç başlangıç seviyesi kitabı; teknik, müzikal ve işitsel içerikleri açısından karşılaştırılmalı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmada; 10 uzman keman eğitimcisi tarafından başlangıç seviyesi kriterleri belirlenerek, ortaya çıkan ölçütler çerçevesinde kitapların işlevsellik düzeylerinin değerlendirilmesi ve içeriklerinin karşılaştırılmalı olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Genel tarama yönteminde durum tespitine dayalı betimsel analize dayalı olan araştırmada, nitel verilere döküman incelemesi ve görüşme yolu ile ulaşılmıştır. Verilerin çözümlenmesi sonucunda elde edilen bulgular tablolar halinde sunularak gösterilmiştir. Araştırmanın sonucunda; ele alınan başlangıç düzeyi kitaplarının içerik yönünden büyük oranda benzerlik gösterdiği ve içeriklerinin eğitimci görüşleriyle büyük ölçüde uyumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlardan haraketle; ülkemizde işitsel ve teorik içeriğe sahip olan, milli müzik içeriklerimizin yer aldığı, müzik kültürümüze uygun, seviyelendirilmiş ulusal bir keman başlangıç programı ve yazılı metot oluşturulabileceği gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare and evaluate violin method books used at the London College of Music and the Royal Academy of Music certificate programs, which are also widely used in Turkish violin education. The first three volumes of the programs' books were analysed and assessed in terms of technical, musical and aural contexts. After analyzing and comparing the methods, certain criteria emerged, and then ten Turkish violin teachers were asked to evaluate the analyses of the books and their context based on those criteria. In this study, the descriptive method and survey were used and qualitative data was collected through text analysis and interviews. The findings were displayed as tables and indicated that the first three volumes of method books were similar in terms of their contents as beginning violin methods. The evaluation of the contents and their effectiveness were compatible with the views of the educators. The results of this thesis may guide future researchers who wished to construct beginning-level violin program and write violin books that incorporate traditional Turkish music materials.