Klasik özgün baskıresim yöntemlerinin endüstriyel baskı tekniklerine katkıları
Contribution of classic specific printing methods to industrial printing techniques
  1. Tez No: 662309
  2. Yazar: PINAR ÖĞÜT HALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Klasik özgün baskıresim yöntemlerinin endüstriyel baskı tekniklerine katkıları konulu tez çalışmamın içeriği, günümüzde bilinen endüstriyel baskı yöntemlerinin gelişmesini sağlayan başlıca tekniklerin, temel buluşların teknoloji ile birlikte nasıl gelişime uğrayarak endüstrileştiğinin irdelenmesi ve sonuçlarının belirtilmesidir. Özgün baskıresim çalışmalarında kullanılan teknikler geçmişten günümüze özelliklerine göre dört farklı şekilde sınıflandırılır. Yüksek baskı, (linol baskı-ağaç baskı), şablon baskı, (serigrafi), çukur baskı (gravür) ve düz baskı'dır (litografi). (Atalay, 2002:26) Yüksek baskı (ağaç baskı), zaman içersinde gelişime uğrayarak tipo baskı'yı ortaya çıkarmıştır. Bu tezi araştırma sürecinde tipo baskı yapan matbaalar ziyaret edilmiş, baskı tekniklerinde kullanılan malzemeler incelenmiştir. Şablon baskı başlığı altında serigrafinin tarihçesi ve günümüzde hangi sektörlerde kullanıldığı anlatılmış; tekstil, ambalaj ve elektronik sektörleriyle seramik ve porselen firmalarındaki baskı teknikleri ayrı ayrı incelenmiş, yerinde fotoğraflandırılarak edinilen bilgilere yer verilmiştir. Çukur baskı bölümünde gravür tekniği ve bu tekniklerin teknoloji ile gelişim ve değişim göstererek“Tifdruk baskı”yı ortaya çıkarmasının aşamaları ve kullanılan ekipmanları ayrıntılı şekilde anlatılmıştır. Düz baskı (litografi) ile ilgili araştırmada ise günümüzde birçok matbaa tarafından kullanılan litografinin değişim ve gelişim göstererek ofset baskıyı ortaya çıkarması, malzemeleri ve teknikleriyle birlikte incelenmiş ve yer verilmiştir. Bu endüstriyel teknolojileri kullanan belli başlı kuruluşlar, yerinde ziyaret edilerek röportajlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The content of my thesis on the contribution of classical original printmaking methods to industrial printing techniques is to examine how the main techniques and basic inventions that enable the development of today's known industrial printing methods have evolved with technology and industrialized and to state the results. The techniques used in original printmaking works are classified in four different ways according to their characteristics from the past to the present. It is high printing, (linoleum printing-decals), template printing, (screen printing), intaglio printing (gravure) and flat printing (lithography). High printing (wood printing) has evolved over time and revealed the letterpress printing. During the research process of this thesis, printing houses that made letterpress printing were visited and materials used in printing techniques were examined. Under the heading of stencil printing, the history of serigraphy and in which sectors it is used today are explained; The printing techniques in textile, packaging and electronics sectors and ceramic and porcelain companies were examined separately, and the information obtained by photographing on-site was included. In the intaglio printing section, the engraving technique and the stages of transformation of these techniques into“gravure printing”by developing and changing with technology and the equipment used are explained in detail. In the research on flat printing (lithography), the change and development of lithography, which is used by many printing houses today, has been examined together with its materials and techniques. Major organizations using these industrial technologies were visited and interviews were made on site.