Çağdaş sanatta kültürel bir olgu olarak medyanın kadın imgesine etkisi
The effect on the media on the female image as a cultural phenomenon in contemporary
  1. Tez No: 662332
  2. Yazar: EZGİ KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. ŞİVE NEŞE BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, medya tüketim toplumunda yer alan değerlerin yaygınlaştırılmasında önemli bir işlevi olan, gösterge ve sembollerin içinde olduğu sosyo-kültürel bir metin olarak kurgulanması amaçlanmıştır. Sanatsal bağlamda kadın imgesi çalışma kapsamında sergilenecek olan uygulamanın çıkış noktası olarak ele alınmıştır. Medya üzerinde kadının temsil edilişi, kadına yüklenen toplumsal cinsiyet rolleri, feminist kuramlar çerçevesinde incelenmiştir. Bu kavramlardan kadının medya üzerindeki imgesi, tez çalışmasının temel referans noktasını oluşturmaktadır. Tez çalışmasında, medyanın toplumsal ve kültürel ilişkiler içinde üretilen ve bu ilişkileri yeniden üreten bir yapı olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde kültür kavramı detaylı bir şekilde incelemek amacıyla kültürün tanımı yapılıp, yaklaşımlar ve geçirdiği değişimler kronolojik olarak incelenmiştir. İkinci bölümde kültür endüstrisi kavramını literatüre kazandıran Frankfurt Okulu düşünürleri ekseninde; Adorno, Max Horkheimer , Walter Benjamin, Guy Debord ve Jean Baudrillad'ın ''kitle kültürü'' kavramı üzerine yapmış oldukları incelemeler kapsamlı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde feminizmin tarihçesi ve feminist kuramlar bağlamında kadın imgesi üzerine yaklaşımlar incelenmiştir. Kadına yönelik cinsiyetçi bakış açılarının ortak noktasına ilişkin kültürel tanımlamaların aile ve toplum tarafından şekillendirildiğine vurgu yapılmaktadır. Geleneksel eğilim kadını toplumsal yaşamdan dışlarken, yaşam alanlarının da sınırlandırdığı gerçeğini beraberinde getirmiştir. 1960 sonrası feminist sanat hareketlerinin tarihsel süreçleri incelenmiş ve dönemin sanatçıları ele alınmıştır. Medya üzerinde üretilen kadın imajının etkileri analiz edilmiştir. Reklamlarda yer alan kadın imgeleri ve kadının sunulduğu toplumsal cinsiyet rolleri aracılığıyla nasıl bir anlam üretildiğini açıklamak amaçlanmaktadır. Bu anlamı ortaya koymak için reklamlarda kullanılan göstergelerin birbirleriyle ilişkisi çözümlenmiştir. Bu bağlamda medyanın değer yargıları açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise konu bağlamında üretilen uygulamalar kavramsal ve plastik olarak incelenmiştir. Eril iktidarın toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden medyada oluşturulan kadın imgelerinin feminist kuramlar bağlamında, uygulamaları gösterge olarak sanat pratiğine taşıyıp yeni bir ifade biçimiyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is considered as a socio-cultural text in which indicators and symbols are included, which has an important function in the dissemination of the values in the media consumption society. In artistic context, the image of women has been discussed and examined as the starting point of the application, which will be exhibited within the scope of the study. In the context of the cultural industry, representation of women on the media, gender roles uploaded to women, mass media, feminist theories, gender roles and women's concepts have been examined. The image of the woman on the media from these concepts is the main reference point of the thesis study. In the thesis study, it is treated as a structure produced within social and cultural relations of the media and reproducing these relations. In the first part of the study, the definition of culture was made in order to examine the concept of culture in detail and approaches and changes were discussed chronologically. In the second part, the cultural criticism of Adorno and other thinkers was thoroughly examined based on the tradition of thinking of the Frankfurt School, which brought the concept of the cultural industry to the literature. In the third chapter, the history of feminism and the view of women in the context of feminist theories were examined. What all perspectives on women have in common is the fact that cultural definitions of women are shaped by family and society, and that the traditional tendency to exclude women from social life also limits women's living spaces. The effects of the image of women produced on the media have been analyzed. It is intended to explain what meaning is produced through the images of women in the ads and the gender roles offered by women. To demonstrate this meaning, the indicators used in ads are resolved to relate to each other. In this context, the value judgments of the media have been tried to be revealed.