Sanatta temsil sorunsalı
Representation problematic in art
- Tez No: 465894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL AYKUT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Temsil sözlük anlamı yönüyle bir olgu, nesne ya da dışsal gerçekliği anlam ve içerik kaybı olmaksızın yeniden sunmaktır. Sanat ve temsil başlangıçtan günümüze kadar iki kavram olarak birbirine ihtiyaç duymuştur. Sanatın temsil gücü öykünme, taklit etme ve benzerlikle sağlanır. Sanatta temsil olgusu zaman içerisinde değişen estetik ölçütlere ve üretim biçimlerine göre dönüşür. Toplumsal yaşamda din, bilim, felsefe, politika, ekonomi, teknolojik gelişme ve sosyo-kültürel yapıdaki değerlere bağlı olarak gerçeklik algısındaki farklılıklar ve değişimler yeni temsil durumları ortaya çıkarır. Sanatta temsil her zaman vardır. Başlangıçta sembolik ve ikonografik bir temsil durumu taşıyan Türk sanatı; modernleşme yönünde benzerlik üzere kurulu bir temsil niteliğine sahip olurken değişen zamanla birlikte Çağdaş Türk sanatında temsil dışsal gerçeklikten içsel gerçekliğe ve metaforik anlatılara kadar uzanır. Çağdaş Türk sanatında yeni arayış ve eğilimler sonucu oluşan üretimlerde çoğulculuğu benimseyen sanatçılar birden çok sanat disiplininde metaforik ifade biçimine yönelir. Bu bağlamda imge, nesne, yapıt ve anlam arasındaki benzerlik ilişkisi ortadan kalkar. Temsil durumu, yapıtın anlamı, göstergeler dizgesinde toplumsal uzlaşılara bağlı olarak anlamlandırılır. Çağdaş Türk sanatında yapıt yeni temsil araçlarına dönüşür. Bu araştırmanın amacı sanatta temsil olgusu etrafında şekillenen ifade biçimlerini görsel sanatlar üzerinden tartışmaya açmak ve bu konuda doğan ilgilerle araştırmacının sanatsal ifade aracı olarak temsil anlayışının sorgulanmasının yollarını açmaktır.
Özet (Çeviri)
Representative dictionary is to re-present a phenomenon, object, or external reality without loss of meaning and content. Art and representation needed each other as two concepts from beginning to day. Representative power of art is provided by emulation, imitation and similarity. The representation in art changes according to the changing aesthetic criteria and production forms over time. In social life differences and changes in perception of reality, depending on values in religion, science, philosophy, politics, economics, technological development and socio-cultural structure, reveal new representations. Representation in art is always present. In the beginning, the Turkish art with a symbolic and iconographic representation has an established representative nature for the similarity in modernization, and with the changing time, the representation in contemporary Turkish art extends from the external reality to the inner reality and the metaphorical explanation. The artists who embrace the pluralism of production and the art discipline which are formed as a result of new quests and tendencies in contemporary Turkish art are directed towards the forms of metaphorical expression. In this context, the similarity between image, object, work and meaning ceases to exist. The status of representation and the meaning of the work are determined by the social consensus in the indicator series. The work in contemporary Turkish art becomes new representation tools. The aim of this research is to open the form of expression that is shaped around representation phenomenon in art up for discussion by means of the visual arts. By the subject that coming in sight the ways of the questioning of the concept of representation is to open.