Low velocity impact and compression-after impact behaviors of advanced composites at low temperatures
İleri kompozitlerin düşük sıcaklıklarda düşük hızlı darbe ve darbe sonrası bası davranışları
- Tez No: 662341
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kompozit malzemeler, iki veya daha fazla malzemenin bir kombinasyonu ile oluşturulan malzemelere verilen genel addır. Termoset kompozitler kimyasal yapılarının arasındaki güçlü kovalent bağlardan ötürü yüksek sıcaklıklara dayanıklılardır ve bu sayede havacılık, uzay ve otomobil gibi birçok alanda kullanılmaktadırlar. Bu yüzden bu çalışmada S2 cam/epoksi kompozit malzemesi seçilerek, düşük hızlı darbe ve darbe sonrası bası (CAI) davranışları incelenmiştir. Bu çalışmada S2 cam/epoksi kompozit malzemeleri vakum destekli reçine infüzyon kalıplama (VARIM) yöntemiyle üretilmiştir. Daha sonra 100 mmx150 mm boyutlarında numuneler hazırlanmıştır. İki farklı kalınlıkta (2,72 ve 3,02 mm) üretilen numunelere önce -50 °C, -25 °C ve 20 °C sıcaklıklarda ve 30 J, 40 J ve 50 J darbe enerjilerinde darbe testleri uygulanmıştır. Darbe testleri CEAST 9350 Fractovis Plus darbe test makinesi yardımıyla yapılmıştır. Daha sonra temas kuvveti-zaman ve enerji-zaman grafikleri yardımıyla darbe davranışları incelenmiştir. Darbe testleri sonrası numunelere 20 °C de Universal Shimadzu makinesi ile Boeing CAI bağlama (ASTM D 7137) test aparatı kullanılarak CAI testleri uygulanmıştır. Kalınlık, sıcaklık ve darbe enerjisinin bası dayanımına etkileri incelenmiştir. Ayrıca numunelerin darbe ve CAI hasar fotoğrafları görsel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are the general name given to materials created by a combination of two or more materials. Thermoset composites are resistant to high temperatures due to the strong covalent bonds between their chemical structures and are therefore used in many areas such as aviation, space and automobiles. Therefore, in this study, S2 glass / epoxy composite material was chosen to examine the low velocity impact and compression-after impact (CAI) behaviors. In this study, S2 glass/epoxy laminated composites were produced with a vacuum assisted resin infusion molding (VARIM) method. After that samples were prepared in dimensions of 100 mmx150 mm. First, impact tests were conducted at -50°C, -25°C and 20°C temperatures and 30 J, 40 J and 50 J impact energies for two different material thicknesses of 2.72 mm and 3.02 mm. Impact tests were performed by CEAST 9350 Fractovis Plus impact test machine. Then, impact behaviors were examined with the help of contact force-time and energy-time graphs. Impact damage photos of samples were given in figures. After impact tests, Compression-After Impact (CAI) test was applied to the samples at 20°C by Universal Shimadzu machine and a Boeing CAI fixture (ASTM D 7137) test apparatus. The effects of thickness, temperature and impact energy on CAI strength were examined. Impact and CAI damage photos of samples were also examined by visual inspection.