Hidden Markov models based on different dependency assumptions
Farklı bağımlılık varsayımlarına dayalı saklı Markov modelleri
  1. Tez No: 662342
  2. Yazar: ÖZGÜR DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMAY ZEYNEP UZUNOĞLU KOÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Saklı Markov modelleri, saklı rastgele değişkenler içeren olasılıksal yapıları modellemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Saklı Markov modellerinin temel varsayımı gözlemlerin koşullu bağımsız ve özdeş dağılıma sahip rastgele değişkenler olmalarıdır. Bu varsayımın pratikte geçerli olmayabileceği bazı durumlar olabilir. Yani, mevcut durumda üretilen bir gözlem, önceki durumda meydana gelen gözleme bağlı olabilir. Bu tezde, farklı birinci dereceden Markov bağımlılık varsayımlarına bağlı olarak klasik saklı Markov modelinden farklı iki tür saklı Markov modeli sunulmuştur. Sunulan modeller, ardışık gözlemler veya ardışık sistem bilgileri arasındaki olası birinci dereceden Markov bağımlılığı yakalayabilir. Eğer gözlemler arasında bazı koşullu bağımlılıklar varsa, bu modeller uygun gerçek hayat problemlerini daha iyi temsil edebilirler. Önerilen iki model, varsayımlarıyla ve uygun notasyon kullanılarak tanımlanmıştır. Parametre tahminleri ve durum zinciri tahminleri için kullanılan algoritmalarda yapılan modifikasyonlar açıklanmıştır. Ayrıca, sunulan modellerin klasik saklı Markov modeline göre performansını değerlendirmek için deneysel bir çalışma yapılmıştır. Deneysel çalışmanın sonuçlarına göre, sunulan modeller, uygun varsayımlara göre üretilen gözlem serilerinde daha iyi performans göstermektedir. Bunlara ek olarak, kuvvetli deprem oluşumları ve günlük hisse senedi fiyatları olmak üzere iki farklı vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. Hem klasik saklı Markov modeli hem de sunulan modeller ile modellenerek sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hidden Markov models are widely used to model the probabilistic structures with latent random variables. The main assumption of hidden Markov models is that; observations are conditionally independent and identically distributed random variables. There may exist some cases where this assumption may not be valid in practice. That is, an observation that occurs in the current state may depend on the previous observation symbol that occurred in the previous state. In this thesis, two types of hidden Markov models are introduced which differ from the classical hidden Markov model based on different first-order Markov dependence assumptions. The introduced models are capable of capturing a possible first-order Markov dependence between the successive observations or successive system informations. They can provide better representation for the appropriate real-life problems where, if the observations have some conditional dependencies among them. The two proposed models are defined with their assumptions and using appropriate notation. Modifications to the algorithms used for parameter estimates and hidden state sequence estimates are explained. In addition, an experimental study is conducted to show the performance of the introduced models compared to the classical hidden Markov model. According to the results of the experimental study, the proposed models outperform in generated observation sequences that have appropriate assumptions. Besides, two different case studies are conducted namely the occurrences of strong earthquakes and daily stock prices. They are modelled with both the classical hidden Markov model and the proposed models, and the results are compared.