A decomposition-based metaheuristic approach for solving the rapid needs assessment routing problem
  1. Tez No: 662340
  2. Yazar: YURTSEV MIHÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ALBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu calışma, uzaktan iletişimin mümkün olmadığı bir senaryoda afetlerin farklı bölgelerdeki etkilerini sınıflandırma ve gözlemleme, ve bu afetlerden etkilenenlerin oluşturduğu komünlerin ihtiyaçlarını belirleme amacı güden birden çok karşılama için rotalama problemine ayrıştırma tabanlı bir yasaklanarak korunma araştırması algoritması geliştirerek sonuçların kalitesini ve sonuçlara erişilme zamanını incelemektedir. Geliştirilen algoritma, problemi üç evreye ayrıştırarak bu evrelere farklı çözüm metotları uygulamayı hedefler. Bu çalışmada önerilen algoritmanın performansı farklı denektaşlarıyla kıyaslanmış, bulgular istatistiksel testlere tabi tutulmuş, ve sonuçlar, literatürde bilinen en kaliteli sonuçları geliştirerek önerilen algoritmanın yüksek kaliteli sonuçlara hızlı bir şekilde erişebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a decomposition-based tabu search algorithm for a multi-cover routing problem (MCRP), which aims to classify and evaluate the impacts of the disaster in different sites and the needs of different community groups affected by a disaster when remote communication is not possible, and highlights the solution time and quality performances of the introduced algorithm. The algorithm focuses on decomposing the problem to three phases and to apply different methods while solving them. Performance of the proposed tabu search algorithm is evaluated with respect to different benchmark solutions, findings are put to statistical tests, and the results indicate that the proposed algorithm can achieve high-quality solutions expeditiously, providing better results on average compared with the best-known solutions existing in the literature.