Obezite hastalarında yeni antropometrik ölçümler metabolik sendromu gösterebilir mi?
Could new anthropometric measurements predict metabolic syndrome in patients with obesity?
  1. Tez No: 662354
  2. Yazar: SEDEF HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM GÜNEY, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM GÖNÜLALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Metabolik sendrom (MS) birçok kardiyometabolik risk faktörünün bir arada bulunduğu, gelecekte DM ve KVH riskini artıran bir tablodur. Obezite hastalarında MS açısından erken dönemde tarama ve tedavi kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, obezite hastalarında yeni antropometrik ölçümlerin MS tespitindeki rolü araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2019 ve Mart 2020 tarihleri arasında obezite tanısı ile takipli 150 hasta ve 59 sağlıklı kontrol dahil edildi. Obezite hastaları MS varlığına göre iki gruba ayrıştırıldı.. MS tanısı için ATP III kriterleri kullanıldı. Hastaların antropometrik ölçümleri (VAI, konisite indeksi, BAI, BRI, AVI, ABSI, LAP ve WTI) hesaplandı. ROC analizi ile bu ölçümlerin MS varlığını ayrıt edebilme özellikleri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 150 obezite hastasının 118'i (%78,7) kadın, 32'si (%21,3) erkekti ve yaş ortalaması 47,5±11,1 yıl olarak hesaplandı. Obez hastaların 81'ine (%54) MS tanısı konuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic syndrome (MS) is a condition in which many cardiometabolic risk factors coexist and increase the risk of DM and CVD in the future. Early screening and treatment is critical in terms of MS in patients with obesity. In this study, the role of new anthropometric measurements was investigated in determining MS in patients with obesity. Materials and Methods: A total of 150 patients with a diagnosis of obesity and 59 healthy controls were included in the study between June 2019 and March 2020. Obesity patients were divided into two groups according to the presence of MS. ATP III criteria were used for the diagnosis of MS. New anthropometric measurements (VAI, conicity index, BAI, BRI, AVI, ABSI, LAP and WTI) of the patients were calculated. The ability of these measurements to distinguish the presence of MS was investigated with ROC analyses. Results: Of the 150 obese patients included in the study, 118 (78.7%) were female, 32 (21.3%) were male, and the mean age was calculated as 47.5±11.1 years. A diagnosis of MS was made in 81 (54%) of the obese patients.