Gebelerde subklinik hipotiroidi sıklığı ve etkileyen faktörler
Frequency of subclinic hypotyroid in pregnancy and affecting factors
- Tez No: 662353
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Maternal tiroid hormon fonksiyonlarının fetal merkezi sinir sisteminin gelişimindeki önemi iyi bilinmektedir. Geniş bir obstetrik popülasyonunda subklinik hipotiroidizmin gebelik sonuçlarına etkilerini değerlendirmek üzere tasarlanmış bu retroprospektif tarama çalışması, yukarıda anlatılan gözlemleri daha da kapsamlı olarak açıklamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, 01.11.2010 – 31.12.2018 tarihleri arasında, Türkiye, İstanbul İli'nin Gaziosmanpaşa İlçesi'nde bulunan Plevne ASM'ye kayıtlı, 18 yaş üstü olup, gebelik öncesi hipotiroidi öyküsü olmayan,troid fonksiyonlarını etkileyecek herhangi bir ilaç kullanım öyküsü olmayan, geçirilmiş troid operasyonu öyküsü olmayan ve herhangi bir malignite öyküsü olmayan toplam 268 gebe oluşturmuştur.Bu hastalara TSH düzeyine göre gruplandırılmıştır. Analizler %95 güven düzeyinde SPSS 20.0 yazılımı ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaşları, Bebek boy ve ağırlığı, gruplara göre anlamlı düzeyde farklılık bulunmadı (p>0,05).Çalışmaya dahil ettiğimiz 268 gebenin 68 ( % 25.3 ) tanesinde subklınık hipotroıdı tespit edildi. Çalışmanın genelinde yaşın TSH ile düzeyi arasında negatif yönlü %13,1 düzeyinde, t4 ile %14,9 düzeyinde pozitif yönlü, demir ile %15,1 düzeyinde pozitif yönlü anlamlı ilişkisi bulundu. Sonuç: Subklinik hipotroidi gebelerde ortaya çıktığında ciddi komplikasyonlara sebep olduğu bilinmektedir. Bizim çalışmamızda da tespit ettiğimiz subklinik hipotroidi sıklığı %25,3 dür. Yani her dört gebenin birinde tespit eilecebileceğini görmüş olduğumuzda gebelerde subkilinik veya aşikar hipotroidi varlığının mutlaka yakından takip edilmesi gerektiği ortaya bir kez daha konmuştur. Dolayısıyla Subklinik hipotiroidizm ve gebelik arasındaki bağlantıların ortaya konması açısından hususi olarak Türkiye'de daha fazla çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmalara ek olarak, tiroid hastalıklarının tedavisinin söz konusu duruma bir çözüm oluşturup oluşturmadığı hakkında ayrıca çalışmalar da yapılmalıdır
Özet (Çeviri)
Introduction: The importance of maternal thyroid functions in the development of the fetal central nervous system is well known. This retrospective study was designed to evaluate the effects of subclinical hypothyroidism on pregnancy outcomes in a large obstetric population and to describe the observations described above in a more comprehensive way. Methods: The study sample consisted of 268 pregnant women, aged over 18 years and registered in Plevne FHC that is located in Gaziosmanpasa county of Istanbul province in Turkey between 01/11/2010 and 31/12/2018, who had no a history of hypothyroidism, drug use that would affect thyroid functions, had no a history of thyroid operation and malignancy. These patients were divided into groups according to TSH levels. The analyses were performed with SPSS 20.0 software at 95% confidence interval. Results: No significant difference was found between the groups in terms of age, infants' height and weight (p>0.05). Subclinical hypothyroidism was found in 68 (25.3%) of the 268 pregnant women included in the study. In general, age was negatively correlated with TSH by 13.1%, positively correlated with t4 by 14.9% and positively correlated with iron by 15.1%. Conclusion: Subclinical hypothyroidism is known to cause serious complications when it occurs in pregnant women. We found the frequency of subclinical hypothyroidism as 25.3%. Namely, it was observed in one fourth of pregnant women indicating one more time that the presence of subclinical or overt hypothyroidism must be closely followed-up in pregnant women. Therefore, further studies are needed especially in Turkey to reveal the associations between subclinical hypothyroidism and pregnancy. In addition, studies should be conducted to investigate whether treatment of thyroid diseases may solve this problem