Türkiye'de doğrama üretiminde malzeme tüketimi üzerine incelemeler
A study on the consumption of material in the production of window fraiming in Turkey
- Tez No: 66238
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
VIII oz“TÜRKİYE'DE DOĞRAMA ÜRETİMİNDE MALZEME TÜKETİMİ ÜZERİNE İNCELEMELER”İ.Ü. Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Endüstrisi Makinaları ve İşletme Programından almış olduğum bu Yüksek Lisans tezinde farklı boyutlara sahip Ahşap, Plastik (PVC), Hafif Metal (Alüminyum) Doğramalarda malzeme tüketim miktarları ve maliyet analizleri incelenmiştir. Ayrıca doğrama üreten firmalar ve doğrama kullanıcıları ile yapılan anket çalışmalarından elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak doğrama üretiminin günümüzdeki durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu incelemelerde anket çalışmasından yararlanılmış olup; İşletmelerin %75'inin küçük ölçekli (KÖ) şahıs şirketleri durumunda oldukları, hammadde, üretim, kapasite kulanımı, finans ve kalifiye eleman konusunda önemli sıkıntıları olduğu görülmüştür. Konutlarda en fazla ahşap doğramanın tercih edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT A STUDY ON THE CONSUMPTION OF MATERIAL IN THE PRODUCTION OF WINDOW FRAMING IN TURKEY The consumption rates and cost analyses of materials for window fraiming have been exemined for different sized materials such as wood, plastic (PVC) and light metal (aluminium) in this post-graduate thesis study which was taken from Istanbul University, Forestry Faculty, Forestry Engineering main field of science, the Department of Forestry Industrial Equipment and Management. In addition, the present situation of the production of window fraiming materials has been illustrated by comparing the results of the quastionaries from the suppliers and users. In this study, again, it has been benefited from the replies to the questionaries, and seen that 75 percent of the managements are of small-sized indiridual companies and that they have great problems with respectto raw material, production, the use capacity, finance and qualified employees. It has also been determined that the wooden window fraiming materials are highly preferred in building houses.