Futbol hakemlerine göre seyirciyi saldırganlığa yönlendiren faktörler
Factors which make audience offensive according to football referees
  1. Tez No: 662374
  2. Yazar: DUYGU CANTEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada futbol hakemlerine göre seyirciyi saldırganlığa yönlendiren faktörler incelenmiştir. Bu araştırma, tarama modeli kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Özmaden (2004) tarafından geliştirilen“Futbol Seyirci Saldırganlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışmanın evreni, 2019-2020 sezonunda, profesyonel futbol müsabakalarında görev alan Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı, Ege Bölgesi hakemleridir. Örneklem grubunu profesyonel olarak aktif hakemlik yapan Aydın (18 kişi), Denizli (24 kişi), İzmir (106 kişi), Muğla (17 kişi) ve Manisa (29 kişi)) illerindeki toplam 195 futbol hakemi oluşturmaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliliği Cronbach's Alpha katsayısı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the factors which make audicence offensive was examined. This research was made within the scope of hatching and by using correlational survey model. As data collection tool, ''The Audience of Football's Offensiveness Scale''developed by Ozmaden (2004). This research's universe is Aegean Region referees who take in charge in professional football matches in 2019-2020 season and work for Turkish Football Federation. Sample group was accounted for by whom referee actively from Aydın (18 people), from Denizli (24 people), from Izmir (106 people), from Muğla (17 people) and from Manisa (29 people), in total 195 people accounted for it. In the analysis of the datas, descriptive statics and tests that was not parametrik was used. Reliability of the scale was determined with Cronbach's Alpha parameter.