Gençlerbirliği Spor Kulübü futbol okulu ve altyapı futbolcularının Fair Play'e ilişkin görüş ve yaklaşımları
The views and the approaches with regard to Fair Play of Gençlerbirliği Sports Club's football players, and sub-structure players
- Tez No: 160546
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada: Gençlerbirliği spor kulübünde futbol okulu ve yarışmacı grup futbolcularının Fair Play kavramına ilişkin görüş ve yaklaşımları, Fair Play anlayışları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma grubunu, Gençlerbirliği Futbol Kulübünün alt yapı grupları içerisinde bulunan futbol okulu ve yarışmacı grup futbolcuları oluşturmaktadır. Araştırma grubu; futbol okulu (97kişi), yarışmacı grup (70 kişi) olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır. Araştırmada veriler şu şekilde elde edilmiştir. İlk olarak araştırmanın amacına uygun mevcut bilgiler, ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiştir. Böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci olarak, araştırmanın amacına ulaşmak için geliştirilen anket örnekler grubuna uygulanmıştır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, futbol okulu ve altyapı futbolcularına ait kişisel bilgiler bulunmakta ve bu bölüm 1 1 sorudan oluşmaktadır. Anketin ikinci bölümü, futbolcuların oyun başlamadan önce, oyun oynandığı sırada, oyun sona erdikten sonra ve genel olarak bir oyun esnasında Fair Play anlayışlarına ilişkin olmak üzere dört başlık altında toplanmakta ve 37 sorudan oluşmaktadır. Anketin, geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması amacı ile 34 futbol okulu ve altyapı futbolcusu üzerinde ön uygulama yapılmıştır. Ön uygulama anketlerinde elde edilen veriler ile, SPSS programı kullanılarak anket maddelerinin güvenirlik analizi yapılmış ve ankette yer alan tüm maddeler incelenmiştir. Ankette yer alan tüm maddelerin de güvenirlik katsayısı Cronbach Alfa.89 çıkmıştır. Araştırmada kullanılan verilerin analizinde“SPSS 11.5”istatistik paket programından yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde dağılımları bulunmuş, ayrıca futbol okulu ve yarışmacı gurup futbolcularının Fair Play anlayışlarıII arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığına Ki-kare (x2) testi ile bakılmıştır. Ki- kare testi için p=0.05 anlamlılık düzeyi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; futbolcuların çoğunluğu 13, 15 yaşında ve il merkezinde doğmuştur. Futbolcuların öğrenim durumları daha çok ilköğretim düzeyindedir. Gelir düzeyleri orta, anneleri genellikle ev hanımı ve babaları serbest meslek grubunda yer almaktadır. Büyük bir kısmı 1-4 yıldır Gençlerbirliği Futbol Kulübüne devam etmektedir. Futbolcuların oyun başlamadan önce rakip oyunculara, takım arkadaşlarına, rakip takım antrenörlerine, hakemlere dürüst ve güzel bir oyun için başarı diledikleri ve seyircileri selamladıkları ortaya çıkmıştır. Müsabaka esnasında futbolcuların sertlik anlayışları incelendiğinde sertliğe yatkın olmadıkları görülmektedir. Kendilerine verilen görevlerde ellerinden gelen gayreti gösterecekleri anlaşılmaktadır. Rakip takım oyuncusuna zarar vermek istemedikleri ve teknik olarak daha iyi olan oyuncuya ise sertlik göstermedikleri sonucu çıkmıştır. Futbolcularda takım menfaatinin önceliği söz konusu olduğunda, her iki kategorideki futbolcuların da Fair Play' e önem verdiği görülmektedir. Aldatıcı, yanıltıcı davranışlara yönelik görüşlerine ilişkin bulgularda futbol okulu ve altyapı futbolcularının değerleri birbirine yakın çıkmaktadır. Her iki kategorinin de aldatıcı yanıltıcı davranışlara sıcak bakmadıkları ve bu tür davranışları onaylamadıkları görülmektedir. Futbolcuların Fair Play anlayışlarına bakıldığında, Fair Play kurallarına riayet ettikleri ve oyunun sonucunda önemli olanın galip gelmek değil dostça oynamak olduğu görüşü çıkmaktadır. Sonuç ne olursa olsun kendi takımına, rakibe, seyirciye ve hakeme karşı centilmence yaklaşacakları görülmektedir. Gençlerbirliği altyapı futbolcularının Fair Play' in korunması için gereken tüm özveriyi gösterecekleri sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, the fair-play concept, vision,approaches and understanding of Gençlerbirliği Sports Club's football school and the contender group footballers. The research group is composed from football school footballers, one of the basic facilities groups of Gençlerbirliği Sports Club, and contender group members. The number of football school footbellers is 97, and the number of the others is 70. The input data of this research is gained as follows. Firstly, the present datas of the research,which fit for purpose, are given in a systematic way. Thus, a theoretical framework about the subject is formed. Secondly, the questionnaire is applied the sampling groups in order to receive the goal of the research. The questionnaire, which is a means of gathering information, consist of two parts. In the first part, there are personal informations of footballers and this part is composed from 1 1 questions. The second part of the questionnaire includes four inner parts as the understanding of fair-play of footballers before the match, during the match, after the match and generally in the match. There are 37 questions in this part. The validity and reliability actions are done by a pre-applications on 34 footballers. In pre-application questionnaires, the informations obtained are analysed by means of SSPS programme. And all items are examined in details. The co-efficient of all items is Cronbach Alfa 89. During the analysis of the datas, the SSPS 11.5 statistics programme is used. The frequency and percentage distributions are found in the data tests. Furthermore, the x2 test is aplied to find out if there's a connection between the footballers of the football school and contender groups. The level of significance for x2 test is p= 0.05. According to the research, most of the footballers are at the age of 13-15 and they were born at city centers. Generlly they are students at primary schools. Their income level is average, their mothers are housewives and their fathers are works as self employed-persons. Most of them have been played football in Gençlerbirliği Sports Club for 1-4 years. It's come on the scene that the footballers make good wishes for their rivals, team mates, rival trainer,their own trainer and the arbiter before the match. When theIV understanding of harshness of the players is examined during the contest, it's seen that they have no bend for harshness. In their duty, they do their best. The result is that they never show harshness to their rival who has a better tecnique and they never claim to harm their rival. When the team advantage is discussed, the footballers of both sides attach importance to fair play. The actual values of the findings about deceitful and misleading treatments are very similar to eachother. Both categories do not accept these behaviours and never approve them. When the fair play understanding of the footballers are examined, it's obvious that they show maximum respect for fair play. A friendly match has more significance than being the winner. No matter what the result is, they approach in a gentlemanly manner to their own team, rival team, spectators and the arbiter. In conclusion, the outcome that the footballers of the Gençlerbirliği Sports Club's basic facilities will show due altruism to preserve fair play is revealed.