Korunmaya ihtiyacı olan çocukların koruma ve bakım altına alınma nedenleri üzerine bir araştırma: Kocaeli/Gebze ilçesi örneği
A study on the reasons why children who need protection are under protection and care: The case of Kocaeli/Gebze district
- Tez No: 662399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çocukların koruma ve bakım altına alınmaları kişisel, ailevi, ekonomik, kültürel ve sosyal etkilere dayalı birden fazla nedenden kaynaklanan unsurlardan ve bu unsurların oluşturduğu yan nedenlerden meydana gelmektedir. Bu araştırma ile koruma ve bakım altına alınan çocukların hangi etken ve nedenlerden kaynaklı olarak koruma ve bakım altına alındıklarının belirlenmesi, çocukların ve ailelerinin durumlarının daha iyi anlaşılarak uygulanacak hizmet modellerinin ve tedbirlerinin belirlenmesi, koruma ve bakım altına alınması gereken çocukların sayılarının minimum düzeye indirilmesi ve bu sayede koruma ve bakım altına alınmadan aile yanında uygulanacak hizmet modelleriyle aile ve çocuğun korunması, bu çocuklara ve ailelerine uygulanacak hizmet modellerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, çocuğun yüksek yararı gözetilerek oluşturulabilecek ya da yoğunlaşılması gereken hizmet modellerinin ve tedbirlerinin neler olabileceği anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma, 2015-2019 yıllarında Kocaeli/Gebze ilçesi sınırlarında Kocaeli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Gebze Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından koruma ve bakım altına alınan 150 çocuğun şahsi dosyalarında bulunan; Sosyal İnceleme Raporları, Bilgi Notları, Durum Değerlendirme Raporları ve diğer ulaşılabilir dosya materyalleri incelenerek yapılmıştır. Araştırmada, ikincil veri toplama tekniğinden ve içerik analizi tekniğinden yararlanılmış olup araştırma dosyaları basit tesadüfi yöntem kullanılarak seçilmiştir. Araştırmada seçilen dosya verileri, SPSS programı ile çözümlenerek sayı ve yüzde şeklinde ifade edilmiş ve özdeş yorumlarla desteklenmiştir. Araştırma sonucunda, koruma ve bakım altına alınan çocukların demografik-ailevi-sosyal özellikleri ile koruma ve bakım altına alınma nedenleri arasında anlamlı bir ilişki kurulmaya çalışılmış ve sorunların çözümünde etkili olabileceği düşünülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The protection and care of children is caused by multiple causes that are based on personal, familial, economic, cultural and social effects and the side causes of these factors. With this study, the purpose was to determine which factors and causes the children who are under protection and care are protected and taken into care, the service models and measures to be applied by better understanding the conditions of children and their families, reducing the number of children who need to be protected and cared to the minimum level and in this way, protect the family and children with the service models to be applied in the family without protection and care, improving the service models to be applied for these children and their families and what can or should be focused on by taking into account the high benefit of the children. The study was conducted in with the personal files Social Review Reports, Information Notes, Status Assessment Reports and other available file materials of 150 children who were taken into protection and cared by Gebze Social Service Center Directorate of Kocaeli Family, Labor and Social Services Provincial Directorate within the borders of Kocaeli/Gebze District in 2015-2019. The secondary data collection technique and content analysis technique were used in the study and the study files were selected using the simple random sampling method. The data of the files selected in the study were analyzed with the SPSS program and expressed in numbers and percentages, and were supported by identical interpretations. As a result of the study, a significant relation was established between the demographic-family-social characteristics of the children who were under protection and who were taken into care and the reasons for protection and care and recommendations were made that were considered to be effective in solving the problems.