Quantifying monetary policy communication and measuring its impact on the yield curve: The case of Turkey, 2011-2018
Para politikası iletişiminin sayısallaştırılması ve getiri eğrisi üzerindeki etkisinin ölçülmesi: Türkiye örneği, 2011-2018
- Tez No: 662401
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Mevcut çalışma, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uyguladığı para politikasının TL cinsi Hazine tahvil ve bonolarının getiri eğrisi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu amaçla finansal piyasaları temel alan bir analiz yöntemi kullanılırken, para politikası sürprizinin ölçümü dakikalık veriler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, para politikası sürprizi ve iletişim sürprizi ayrıştırılmakta ve merkez bankası iletişimi iki farklı yöntem ile sayısallaştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar; sadece faiz kararına odaklanan tek faktörlü bir yaklaşımın, para politikası etkilerini açıklamakta yetersiz kaldığını gösteriyor. Para politikası iletişimi, getiri eğrisini etkileyen önemli bir politika aracı olarak karşımıza çıkıyor. Çalışmanın ele aldığı dönem boyunca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası iletişiminin, getiri eğrisini, vade ile ters orantılı bir şekilde etkileme gücüne sahip olduğu görülmektedir. Getiri eğrisinin uzun ucunda, 5 ile 10 yıl arasındaki bölgenin (5-10 yıl forward eğrisi) iletişime anlamlı tepki vermemesi ise, merkez bankası iletişiminde, kredibilite üzerinden iyileştirilecek alanın varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Current dissertation investigates the impact of the Turkey's monetary policy on the TL denominated sovereign yield curve, by quantifying the monetary policy communication and calculating the monetary policy surprise. For this purpose, a financial market-based methodology is followed and tick-by-tick data are employed to measure monetary policy surprise. Quantifying communication through two different methodologies and then measuring its impact on the yield curve, the study shows that a single factor approach focusing only on the policy rate is not enough to capture the effects of the monetary policy in Turkey. Response of the yield curve evidences the importance of communication to prolong the impact of monetary policy towards the long end of the yield curve. Accordingly, the Central Bank of the Republic of Turkey stands sufficiently credible to pass its messages to the market players albeit at a diminishing strength as the maturity extends. This finding points at the importance of avoiding any stance that might risk the current strength of communication. Meanwhile, monetary policy communication falls short of shaping the 5 year – 10 year forward curve, evidencing the need to invest further in the credibility of the communication.