Kur'an'da Esmâü'l-Hüsnâ çerçevesinde Allah'ın merhameti ve gazabı
Allah's mercy and wrath in the framework of Esmâü'l-Hüsnâ in the Qur'an
  1. Tez No: 662421
  2. Yazar: AYŞE NUR SEZA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsan için doğru bir Allah tasavvuru yaratılışını anlamlandırması ve kulluk imtihanını ebedi saadetle neticelendirebilmesi için zorunludur. Bu açıdan merhamet ve gazap, insanın yaratıcısıyla irtibat kurmasına ve hayatını şekillendirmesine etki eden iki temel kavramdır. Yaratılış bakımından sınırlı kabiliyetlere sahip olan insan, doğru Allah tasavvuruna yine onun vahyi ile ulaşır. Çalışmamızda merhamet ve gazap kavramlarının Allah için kullanıldığında neyi ifade ettiği, Kur'an'da Allah'ın kendisini tanıttığı isimlerinin yol göstericiliği ile anlatılmaya çalışılmıştır. Allah'ın kullarına olan merhamet ve gazap vasfını yansıtan esmâü'l-hüsnânın geçtiği ayetler değerlendirilerek, kullarına kendini nasıl ve hangi vasıflarla tanıttığına dikkat çekilmiştir. Allah'ı hakkıyla bilme ve tanımanın önemi ile kulluk hayatında korku ve ümit dengesini kurmada ve korumada yaratıcının merhamet ve gazap özelliklerini bilmenin katkısı ortaya konulmuştur. Çalışmamız dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde merhamet ve gazap kavramsal çerçevede işlenmiştir. İkinci bölümde çalışmamızın çerçevesini oluşturan esmâü'l-hüsnâ konusuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde Kur'an'da Allah'ın merhamet ve gazap vasıflarını ifade eden isimlerin anlamları ve bize verdikleri mesaj ayetler bağlamında ele alınmıştır. Ayetlerde birlikte geçtikleri diğer isimler ile aralarındaki ilişkiye dikkat çekilmiştir. Dördüncü bölümde Kur'an'da Allah'ın merhamet ve gazap vasıflarını ifade eden müzdevice/çift isimlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A correct thought of Allah is necessary for the human to make sense of his creation and to conclude the test of servitude with eternal happiness. In this respect, mercy and wrath are the two basic concepts that affect the human being in contact with his creator and shaping his life. The human who has limited abilities in terms of creation reaches the correct conception of Allah with through his revelation. In our study, it was tried to explain what the concepts of mercy and wrath mean when they are used for Allah, with the guidance of the names that Allah introduced himself in the Quran. The verses that reflect the mercy and wrath against Allah's servants were evaluated, and attention was drawn to how and with which qualifications he introduced himself to his servants. With the importance of knowing and recognizing Allah properly and in establishing and maintaining the balance of fear and hope in the life of servitude the contribution of knowing the mercy and wrath of the creator has been exhibited. Our study consists of four chapters. In the first chapter, compassion and wrath are explicated conceptually. In the second chapter, the subject of esmâü'l-hüsnâ, which constitutes the framework of our study, is mentioned. In the third chapter, the meanings of the names that express the mercy and wrath of Allah in the Quran and the message they give us are discussed in the context of verses. In the verses, attention is drawn to the relationship between them with other names they have mentioned together. In the fourth chapter, muzdevice/double names expressing the mercy and wrath of Allah are included in the Quran.