Laminer ve türbülanslı sınır tabakada katı-parçacık akışkan hareketlerinin bilgisayar destekli simülasyonu
Computer aided simulation of particle-flow interaction in şaminar and turbulent boundary layers on a flat plate
- Tez No: 66244
- Danışmanlar: PROF. DR. C. RUHİ KAYKAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
V öz LAMÎNER VE TÜRBÜLANSLI SINIR TABAKADA KATI PARÇACIK-AKIŞKAN HAREKETLERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ SİMÜLASYONU Bu çalışmada, düz bir plaka üzerinde sınır tabaka denklemleri Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği yöntemlerinden sonlu farklar yaklaşımı ile laminer ve türbülanslı haller için çözülmüş, elde edilen sonuçlar literatürdeki bazı sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Türbülans çözümünde karışma uzunluğu ve k-£ modelleri kullanılmıştır. Çalışmada daha sonra sınır tabaka içerisine katı parçacıkların yayınımı incelenmiş ve bazı örnek simülasyonlar yapılmıştır. ABSTRACT COMPUTER AIDED SIMULATION OF PARTICLE-FLOW INTERAC TION IN LAMINAR AND TURBULENT BOUNDARY LAYERS ON A FLAT PLATE In this study, boundary layer equations are solved on a flat plate both for laminar and turbulent flow by using finite differences approximation, and results are compared with the available data in the literature. Mixing-length and k-e models are used in turbulece modelling. Special attention is, then, given to dispersion of solid particles in the boundary layer and sample simulations are performed.
Özet (Çeviri)