Direct numerical simulation of boundary layer turbulence
Sınır tabakası türbülansının direkt sayısal simülasyonu
  1. Tez No: 491094
  2. Yazar: GÖKMEN YAŞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZGÜR ÇOLPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, olukların varlığı tarafından uyarılan, geçiş ve türbülanslı sınır tabakadaki firkete şekilli bağdaşık akış yapılarının yeniden üretimi araştırılmaktadır. Önceki çalışmalara göre, oluklu yüzeylerde, düz yüzeylere kıyasla türbülansa geçişin geciktiği ve sürüklenme azalımı gözlemlenmiştir. Olukların, firkete şekilli girdapların şeklini ve boyutlarını nasıl değiştirdiğini bilmek, bu bağdaşık akış yapılarının, sürüklenme, ses azalımı ve geçişin geciktirilmesi gibi etkileri nasıl sağladığının anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Tüm bu çalışmalara katkıda bulunmak için, sıfır basınç gradyanlı laminer sınır tabakada darbeli, dik bir jet tarafından tetiklenmiş türbülans noktası oluşturan bir sayısal çalışma tasarlanmıştır. Türbülans noktasının, türbülans alanı içindeki gelişimini gözlemlemek üzere direkt (doğrudan) sayısal benzetim uygulanmıştır. Benzetimlerin doğruluğu ve sonuçları, düz yüzey için yapılan direkt sayısal benzetim sonuçları ile kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the regeneration mechanism of hairpin-like coherent flow structures in transitional and turbulent boundary layers induced by the presence of riblets is investigated. According to previous studies, delaying transition the breakdown to turbulence and drag reduction by the riblets is observed compared to smooth surface. To know how the riblets change shape and dimensions of hairpin vortices will be helpful to understand how this coherent flow structures provide the effects like drag and noise reduction and delaying transition. To contribute all of these studies, a numerical study is designed that creates a turbulent spot triggered in a zero-pressure-gradient laminar boundary layer by a pulsed, transverse jet. A direct numerical simulations (DNS) is applied to observe the growth of the spot into a turbulent region. The accuracy and results of simulations are controlled by comparing the flow features over the smooth surface with the results of the previous direct numerical simulation.