Başa çıkma stratejileri ve benlik saygısının tüketici karar verme tarzları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the impact of coping strategies and self-esteem on consumer decision-making
- Tez No: 662480
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ERCAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Davranışsal iktisat, iktisattaki ana akım olarak bilinen neo-klasik yaklaşımın dayandığı homoeconomicus kavramına tam anlamıyla karşı olmamakla birlikte insanların sahip olduğu psikolojik özelliklerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini savunur. Bir başka ifadeyle davranışsal iktisat, iktisat ile psikolojinin iç içe geçtiği bir alandır. Yapılan bu çalışmanın amacı; yaş, gelir durumu, eğitim durumu, cinsiyet gibi sosyo-demografik değişkenler de dikkate alınarak başa çıkma stratejileri ve benlik saygısının tüketici karar verme tarzları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi 462 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Tüketici Karar Verme Tarzları Ölçeği, Başa Çıkma Stilleri Ölçeği ve Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, anket formu katılımcılar ile yüzyüze uygulanmasıyla doldurmasıyla elde edilmiştir. Başa Çıkma Stratejileri ve Benlik Saygısı Ölçek puanlarının demografik değişkenler açısından Tüketici Karar Verme Tarzları üzerindeki etkisi kurulan Çoklu Doğrusal Regresyon modelleri ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda başa çıkma stratejileri ve benlik saygısının tüketici karar verme tarzlarını etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although behavioral economics is not completely opposed to the concept of homoeconomicus on which the neo-classical approach, known as the mainstream in economics, is based, it argues that the psychological characteristics of people should also be taken into consideration. In other words, behavioral economics is a field where economics and psychology are intertwined. In addition, the purpose of this study is to examine the effects of coping strategies and self-esteem on consumer decision-making styles, taking into account socio-demographic variables such as age, income, education, gender. The sample of the study consists of 462 participants. Demographic Information Form, Consumer Decision Making Styles Scale, Coping Styles Scale and Coopersmith Self-Esteem Scale were used as data collection tools in the study. The data were obtained by filling the questionnaire form face to face with the participants. The effect of Coping Strategies and Self-Esteem Scale scores on Consumer Decision Making Styles in terms of demographic variables has been analyzed with the established Multiple Linear Regression models. As a result of the analysis, it was observed that coping strategies and self-esteem affect consumer decision-making styles.