Shanghai Cooperation Organization and its role in Chinese foreign policy towards Central Asia
Şanghay İşbirliği Örgütü ve Çin'in Orta Asya politikalarındaki rolü
- Tez No: 250769
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezin amacı Şanghay İşbirliği Örgütü'nü (ŞİÖ) ve Çin'in Orta Asya politikalarına etkilerini incelemektir. Orta Asya bölgesi Pekin için enerji, ticaret, Sincan-Uygur bölgesinin güvenliği ve bölgedeki Amerikan varlığının dengelenmesi gibi açılardan son derece önemlidir. Bu bağlamda, Çin'in bu önemli bölge ile olan ilişkilerini anlamak, Çin'in mevcut durumunu ve geleceğini anlamak açısından büyük öneme sahiptir. Diğer taraftan, temel olarak bir güvenlik örgütü olan ŞİÖ, çok amaçlı bir organizasyona dönüşmüş ve Çin'in Orta Asya politikalarında önemli bir yer edinmiştir. ŞİÖ, Çin'in kendi politikalarını uygulaması, bölgede etkisini arttırması ve sorunlarını çözmesi açılarından çok etkili bir araç konumundadır.Bu tez beş bölümden oluşmaktadır; kavramsal çerçevenin anlatılması ve tezin tanıtılması birinci bölümde yapılacaktır. İkinci bölümde ŞİÖ' nün kapsamlı tanımlaması yapılacaktır. Üçüncü bölümde Çin dış politikasının kaynakları, hedefleri, Çin'in Orta Asya politikaları ve ŞİÖ' nün bu unsurlara etkileri anlatılacaktır. Diğer önemli uluslar arası aktörlerin ŞİÖ' ye karşı tutumu dördüncü bölümde anlatılacak ve son bölümde tez sonuçlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the Shanghai Cooperation Organization (SCO) as a regional organization and its role on the policies of People?s Republic of China towards Central Asia. Central Asia region is important for Beijing because of plenty of reasons like energy, commercial ties, balancing weight of United States and security of Xinjiang Autonomous Region. In this respect, relations of China with this important region constitute great importance in order to understand current situation and future of China. SCO, as mainly a security organization, has been transformed to a multi purpose organization and it has begun to occupy important place in policies of China towards Central Asia. SCO is a very effective instrument for China in order to implement her policies, increase her influence and solve her problems in the region.This thesis consists of five chapters; explanation of conceptual framework and introduction of the study will be made in Chapter 1 and then broad definition of SCO will be made in Chapter 2. In the 3rd chapter, sources and aims of Chinese foreign policy, Central Asia policy and effects of SCO to these elements will be explained. In chapter 4, attitude of other important powers to SCO will be examined and at the last Chapter thesis will be concluded.