Nahiv literatüründe yöntem ve Sabbân Hâşiyesi örneği
Method in nahiv literature and example of Hashiyah of Sabban
  1. Tez No: 662489
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. ALİ KILAY ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yazıldığı ilk dönemden günümüze kadar Arap dili gramer alanında te'lîf edilen eserler bir takım yöntemlere göre te'lîf edilmiştir. Söz konusu yöntemlerin tercih edilme nedenleri, eserin yazılma amacı ile doğrudan bağlantılıdır. Kimi eserler kolay anlaşılma veya kolay ezberlenme amacı esas alınarak mensur metin veya manzum metin yöntemi ile kimi eserler anlaşılması zor eserleri açıklamak için şerh veya hâşiye yöntemiyle kimi eserler ise hacimli bir eseri özetleme gayesiyle ihtisar yöntemi ile te'lîf edilmiştir. Bu yöntemlerden her birinin kendine mahsus bir takım özellikleri vardır. Bu çalışmada, ilk önce te'lîf yöntemleri hakkında bilgi vererek ardından bu te'lîf yöntemlerinden hâşiye türünde yazılmış olan Hâşiyetü's-Sabbân eserini ele aldık. Çalışmadaki amacımız, söz konusu yöntemler ile yazılmış eserlerde saklı olan bu yöntemleri tespit ederek yöntemlerin amacını ve özelliklerini ortaya koymak ve değerlendirmektir. Çalışmayı meydana getirmek için nahiv literatüründeki eserlerin detaylı taramasını yaptık, tespit ettiğimiz yöntemlerden ise hâşiye yöntemini Hâşiyetü's-Sabbân eseri özelinde ele aldık. Yapılan çalışma ile birlikte Arap dili gramer literatüründeki eserlerin hangi yöntemler ile te'lîf edildiğini ortaya koyarak bu eserlerden faydalanmak isteyen okuyuculara yazıldığı yönteme göre eseri ele almasına katkı sağlamayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
The works which has been compiled in the field of Arabic language grammar has written in accordance with some methods. The reasons for choosing these methods are directly related to goals of writing these works. Some works were written as text or prose text method to easily memorize or understanding, some works were written in şarh or haşiya methods to explain difficult texts and others were written as ihtisar method to sum up a voluminous work. All these methods have some features. In this study we initially give some information about the methods of ta'lif and then we tackle Haşiyat as-Sabban which written in Haşiya method that is one of the Ta'lif methods. The aim of this study is to determine such hidden methods in these works and to find goal of methods and its features and to evaluate. In order to compose this study we made a detailed scan of Nahiv literature and as an special example we examine Haşiyat as-Sabban. By the study we set forth methods of works which compiled in the field of Arabic language literature and by this study we aim to contribute to researchers who want to benefit from these works which written in different methods.