Ağaçlı kömürlerinin fosforik asitle aktivasyonu
  1. Tez No: 66251
  2. Yazar: BİNNUR ÇEKECEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TANIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV OZ AĞAÇLI KÖMÜRLERİN FOSFORİK ASİTLE AKTİVASYONL Ağaçlı kömürün fosfat asidi ile aktivasyonu isimli bu çalışmada kömürün fosfat asidi ile etkinleştirilmesinin, ZnClı ile etkinleştirmeye bir seçenek olup olmayacağı incelenmiştir. %10, 50, 75'lik H3PO4 ile 400. 500. 580°C'da çalışılmıştır. %75'lik H3PO4 ile 580°C'da etkinleştirilen aktif kömürün yüzey alanı 810m2 /gr, doymuş ZnCİ2 ile aynı sıcaklıkta çalışılanın ise 450m2/gr bulunmuştur. Bu iki kömür ve referans olarak çalışılan Hidraffin ve Norit ile fenol adsorbsionu yapılmış, H3PO4 ile etkinleştirilen kömürün fenol adsorbsionu diğerlerinin biraz gerisinde kalmıştır. Ayrıca kömürün aktifleştirmeden önce kül miktarının azaltılmasına çalışılmış, %5'lik seyreltik asitlerle muamele edilmiştir. ABSTRACT ACTIVATION OF AĞAÇLI LIGNIT WITH PHOSPHORIC ACID In this study, named 'activation of Ağaçlı lignit with phosphoric acid, has been investigated whether activating the coal with phosphoric acid rather than with zinc chloride acid is an alternative or not. It has been experimented with H3PO4 of %10, 50, 75 at 400, 500, 580° C respectively. The surface area of active coal which has been activated with H3PO4, 75% at 580 ° C is 810 m /gr, however it has been observed 450 m7gr with ZnCh at the same temperature. These two coal and Hidraffin and Norit which had been experimented as a reference, had been adsorbed with fenol. Fenol adsorbtion of the coal which has been activated with H3PO4 was a little behind the others. In addition to these, it has been tried to decrease the quantity of the ash before activation, it has been operated with dilution acid 5%.
Özet (Çeviri)
IV OZ A?AÇLI KÖMÜRLERİN FOSFORİK ASİTLE AKTİVASYONL Ağaçlı kömürün fosfat asidi ile aktivasyonu isimli bu çalışmada kömürün fosfat asidi ile etkinleştirilmesinin, ZnClı ile etkinleştirmeye bir seçenek olup olmayacağı incelenmiştir. %10, 50, 75'lik H3PO4 ile 400. 500. 580°C'da çalışılmıştır. %75'lik H3PO4 ile 580°C'da etkinleştirilen aktif kömürün yüzey alanı 810m2 /gr, doymuş ZnCİ2 ile aynı sıcaklıkta çalışılanın ise 450m2/gr bulunmuştur. Bu iki kömür ve referans olarak çalışılan Hidraffin ve Norit ile fenol adsorbsionu yapılmış, H3PO4 ile etkinleştirilen kömürün fenol adsorbsionu diğerlerinin biraz gerisinde kalmıştır. Ayrıca kömürün aktifleştirmeden önce kül miktarının azaltılmasına çalışılmış, %5'lik seyreltik asitlerle muamele edilmiştir. ABSTRACT ACTIVATION OF A?AÇLI LIGNIT WITH PHOSPHORIC ACID In this study, named 'activation of Ağaçlı lignit with phosphoric acid, has been investigated whether activating the coal with phosphoric acid rather than with zinc chloride acid is an alternative or not. It has been experimented with H3PO4 of %10, 50, 75 at 400, 500, 580° C respectively. The surface area of active coal which has been activated with H3PO4, 75% at 580 ° C is 810 m /gr, however it has been observed 450 m7gr with ZnCh at the same temperature. These two coal and Hidraffin and Norit which had been experimented as a reference, had been adsorbed with fenol. Fenol adsorbtion of the coal which has been activated with H3PO4 was a little behind the others. In addition to these, it has been tried to decrease the quantity of the ash before activation, it has been operated with dilution acid 5%.