Yetişkinlerde öfkenin yordayıcıları olarak kişilik, iyi oluş ve duygu düzenleme güçlüğü'nün sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of predictors of anger: Personality, well-being and difficulties of emotion regulation in terms of sociodemographic variables
  1. Tez No: 662518
  2. Yazar: AYZA SEKİZKARDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ASTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada yetişkin grupta sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının kişilik, iyi oluş ve duygu düzenleme güçlüğü puanları tarafından etkilenip etkilenmediğini, etki söz konusu ise bu etkilerde cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu, çalışma durumu, psikolojik yardım alma durumu ve sivil toplum kuruluşunda gönüllü olma durumu gibi sosyodemografik özelliklerin farklılığa neden olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-77 yaş arasında toplam 656 kişi katılmıştır. Araştırmada katılımcının sosyodemografik bilgilerini içeren bir kişisel bilgi formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği, PERMA Çok Boyutlu İyi Oluş Ölçeği, Büyük Beş-50 Kişilik Testi ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Sürekli Öfke ve öfke ifade tarzlarının yordayıcılarının belirlenmesi amacıyla SPSS 21.0 paket programı kullanılmış ve Stepwise yöntemi ile Çoklu Doğrusal Regresyon Modelleri kurulmuştur. Analiz sonuçlarına göre ağırlıklı olarak Sürekli Öfke, Öfke-İçe ve Öfke-Dışa alt boyutlarında kişilik özelliklerinin; Öfke-Kontrol alt boyutunda duygu düzenleme güçlüğünün etkili olduğu ve sosyodemografik değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkileri farklılaştırdığı gözlenmiştir. Kurulan modeller yardımıyla elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to predict the trait anger and anger expression styles of 656 people aged 18-77 years in terms of personality, well-being and emotional difficulties, and the gender, age, marital status, educational status, income status, employment status, receiving psychological help and It is aimed to examine whether it differs in terms of getting psychological help and being volunteer to NGO's. A personel information form, Trait Anger and Anger Expression Style Scale, PERMA Multidimensional Well-Being Scale, Big Five-50 Personality Test and Emotion Regulation Difficulty Scale were administered to the participants. SPSS 21.0 package program was used to determine the predictors of Trait Anger and Anger Expression Styles, and Multiple Linear Regression Analyzes were applied with the Stepwise method. According to the analysis results, personality traits are predominantly in Trait Anger, Anger-In and Anger-Out; It was found that emotion regulation difficulty was effective in the Anger-Control and that the predictors of sociodemographic groups differed.