Televizyon reklamlarında çekicilik unsurlarının kullanımı üzerine bir analiz
An analysis on the use of appeals elements in television advertisements
- Tez No: 662520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE PELENK ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Reklam kurumların ürün ve hizmetlerinin satın alınmasını ya da duyurulmasını sağlamak gibi amaçlarla kullandıkları bir iletişim yöntemidir. Reklamın hedef kitlede istenilen etkiyi uyandırabilmesi için reklamlarda birbirinden farklı çekim teknikleri, senaryolar ve efektlerin yanı sıra çekicilikler de kullanılmaktadır. Çekicilik; bir nesnenin, ürünün ya da kişinin hedef kitle nezdinde cazip hale getirilmesi için kullanılan bir yaklaşım olup reklamlarda rasyonel ya da duygusal biçimlerde kullanılabilmektedir. Bu araştırmanın amacı duygusal reklam çekicilikleri arasında en çok tercih edilen mizah, korku ve cinsellik çekiciliklerinin Türk televizyon reklamlarındaki kullanımlarını analiz etmektir. Araştırmada 3 – 7 Şubat 2020 tarihleri arasındaki beş hafta içi gününde ulusal kanallarda yayınlanıp günün en yüksek reytingi alan dizilerin prime time dilimi içindeki reklam kuşakları içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda bu çekiciliklerin reklamveren firmaya, sektöre, yaratıcı mesaj stratejilerine, anlatım tarzlarına, yapım tekniklerine ve reklamda yer alan karakterlere göre kullanımları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertisement is a communication method used by institutions for the purposes such as purchasing or announcing their products and services. In order for the advertisement to have the desired effect on the target audience, different shooting techniques, scenarios and effects as well as appeals are used in the advertisements. Appeal is an approach used to make an object, product or person attractive to the target audience and can be used in rational or emotional ways in advertisements. The aim of this research is to analyze the use of humor, fear, and sexual appeals which are the most preferred among emotional advertisement appeals in Turkish television commercials. In the research, the advertising generations of the TV series that were broadcast in prime time on national channels on five weekdays between 3 and 7 February 2020 and received the highest rating of the day were analyzed using the content analysis method. As a result of the research, the use of these appeals according to the advertiser firm, the industry, creative message strategies, narration styles, production techniques and characters in the advertisement were evaluated.