Celâleyn tefsirinde sarf uygulamaları
Grammatical (sarf) applications in the Jalâlayn tafsir
  1. Tez No: 662532
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHMUS ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Celâleddîn Mahallî ve Celâleddîn Suyûtî'nin oluşturmuş oldukları Celâleyn Tefsiri Kur'ân'ı Kerimin anlaşılmasında önemli bir eserdir. Söz konusu tefsirin en önemli özelliği Kur'ân'ı i'rap, dil, belagat vb. açısından değerlendirmesidir. Çalışmanın hacmini büyütmemek için Celâleyn Tefsirinin sadece sarf ile ilgili kısmını ele aldık. Çalışmamız“Celâleyn Tefsirinde Sarf Uygulamaları”adıyla isimlendirilmiştir. Çalışmamızda öncelikle sarf ile ilgili konular belirlenmiş, bu konulara kısaca temas edilmiş ve daha sonra sözkonusu eserin bu konular ile ilgili bölümleri örnekleri ile birlikte açıklanmıştır. Çalışmamız kısa bir“giriş”ten sonra iki bölüme ayrılmıştır: Birinci bölümde, Celâleyn Tefsiri müellifleri ve Celâleyn Tefsirinin Arap dili ve belagatındaki yeri hakkında; ikinci bölümde, Sarf ilminin tanımı, doğuşu ve önemi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Celâleyn Tefsirinde âyetlerin tefsirinde geçen sarf ilmi ile ilgili konular üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Jalālayn Tafsîr formed by Celâleddîn Mahallî and Celâleddîn Süyûtî is an important work in understanding the Qur'an. From the point of evaluation, the most important feature of the aforesaid tafsir is the Qur'an, language, balāgha, etc. We have dealt with only the part of the Jalālayn Tafsir related to Sarf and our study was named as“ Grammatical (sarf) Applications In the Jalālayn Tafsır ”, so as not to expand the mass of the study. In our study, first of all, the subjects related to sarf (Grammar) have been determinated, afterwards these subjects have been briefly mentioned upon, and then the relevant parts of the aforesaid work have been explained with examples. Our study is divided into three sections after a brief“Introduction”. In the first section, about the writers of Jalālayn Tafsîr and the place of the Jalālayn Tafsîr in Arabic language and balāgha; In the second section, information is given about the definition, birth, definition and importance of the sarf. As of that there is in the third section, the subjects related to sarf in the interpretation of the verses in the Jalālayn Tafsir have been dwelt on.