Resim sanatında tıbbi formların kullanımı
The use of medical form in painting
- Tez No: 662547
- Danışmanlar: PROF. GÜLVELİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bilim, tıp ve sanat tarihin başından günümüze kadar hep iç içe olmuştur. Karşılıklı ilişki içerisinde bilgiyi kendine basamak olarak kullanan bilim ve sanat, bilinmeyeni keşfetmeye çalışmaktadır. Böylece özellikle bilimsel ve teknolojik gelişmeler, hem sıradan insanın hem de sanatçının hayatını derinden etkilemektedir. Dolayısıyla sanat-bilim-tıp ilişkisi kaçınılmazdır. Bununla birlikte resim sanatının ilk örneklerinden itibaren bilim ve sanat ilişkisi gözlemlenmektedir. Resim sanatının ilk örnekleri mağara duvarlarındaki ilkel çizimlerde görülmektedir. Bu çizimlerde günlük hayata ilişkin birçok detaya rastlandığı gibi, o günün tıp pratikleri ya da şifa arama/bulma yöntemlerine ilişkin de bilgi edinilebilmektedir. Bu da bize ilkel çağlardan itibaren resim sanatı ve tıp bilimi arasındaki ilişkinin önemini göstermektedir. Bilim tarihinde yaşanan her gelişme, sanatta da kendini göstermektedir. Mikroskop, hücre ve DNA'nın keşfi ya da atom bombasının kullanılması gibi olumlu olumsuz tüm bilimsel ve teknolojik gelişmeler, sanatçının da bakış açısını yeniden yorumlamasına sebep olmaktadır. Bu çerçevede Salvador Dali, Kandinsky, Paul Klee, Laura Ferguson, William Utermohlen, Henri Toulouse Lautrec, Van Gogh, Edvard Munch, Frida Kahlo, Thomas Eakins, John Lavery ve Picasso gibi sanatçıların çalışmalarında, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisi doğrudan görülmektedir. Tüm bunlardan hareketle bu çalışma kapsamında resim sanatı ve tıp bilimi ilişkisi ele alınacaktır. Bir yandan tıbbi gelişmelerin ressamların sanatına etkileri incelenirken bir yandan da ressamların hastalıklarının sanatlarına etkisi incelenecektir. Böylece tıbbi formların sanatçıların resimlerinde hangi anlamlarda kullanıldığı, doğrudan ressamlar ve resimleri üzerinden incelenmektedir. Bu çalışmada, sanat tarihi boyunca farklı dönemlerde bu kapsamda eserler üretmiş çeşitli ressamlar ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Science, medicine and art have always been intertwined since the beginning of history. In this mutual relationship, science and art, which uses information as a step to itself, tries to discover the unknown. Thus, especially scientific and technological developments deeply affect the life of both ordinary people and artists. Therefore, the relationship between art-science-medicine is inevitable. However, the relationship between science and art has been observed since the first examples of painting. The first examples of painting are seen in primitive drawings on the cave walls. In these drawings, it is possible to find many details about daily life as well as information about the medical practices of that day or the methods of seeking / healing can be obtained. This shows us the importance of the relationship between the art of painting and medical science from the primitive ages. Every development in the history of science manifests itself in art. All the scientific and technological developments, such as the discovery of the microscope, cell and DNA or the use of the atomic bomb, cause the artist to reinterpret the point of view. In this context, the effects of scientific and technological developments are directly observed in the works of artists such as Salvador Dali, Kandinsky, Paul Klee, Joan Miro, Laura Ferguson, William Utermohlen, Henri Toulouse Lautrec, Van Gogh, Edvard Munch, Frida Kahlo, Thomas Eakins, John Lavery and Picasso. Moving from all this, the relationship between painting and medical science will be discussed within the scope of this study. On the one hand, the effects of medical developments on the art of painters will be examined, and on the other hand, the effects of painters' diseases on their art will be examined. Thus, the meaning of the medical forms in the paintings of the artists is examined directly through the painters and their paintings. In this context, in this study, various painters who have produced works in this context during different periods of art history are discussed.