Fiyat üzerinden haksız rekabet
Unfair competition on prices
- Tez No: 662548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Fiyat unsuru, serbest ticaret ve rekabet özgürlüğü ilkelerinin benimsendiği liberal ekonomi sisteminde belirleyici rol oynamaktadır. Piyasalarda fiyatın iktisat bilimine ve hukuk kurallarına uygun olarak belirlenmesi, piyasanın bütün aktörleri yararına sonuç doğurarak rekabetin işlerliğini arttıracak ve ülkenin güçlü bir ekonomi sistemine sahip olmasını sağlayacaktır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan haksız rekabete ilişkin hükümlerin (m. 54 ve 55) amacı bütün katılanların yararına dürüst ve bozulmamış rekabetin sağlanmasıdır. Fiyat unsurunun etkili olduğu haksız rekabet hükümleri kısa isimlendirmeleri ile kötüleme, gerçek dışı veya yanıltıcı açıklamalarla kendini veya üçüncü kişiyi rekabette öne geçirmek, karşılaştırma yapmak, tedarik fiyatının altında satış yapmak, ek edimlerle sunumun gerçek değeri hakkında yanıltmak, taksitle satım ve tüketici kredisi sözleşmeleri açısından ilanlarda eksik açıklamalar yapmak veya sözleşme formülleri kullanmak ve iş şartlarına uymamaktır. Haksız rekabetin fiyatı ilgilendiren hükümlerinin bazıları açık ve anlaşılır olmasına karşın, bazılarında kullanılan Türk hukukunda yeni ve muğlak kavramlar sebebiyle tam olarak neyin yasaklandığı anlaşılmamakta ve uygulamada farklı ve belirli bir sisteme oturtulması güç olan yargı kararları ile karşılaşmaktayız. 2019 senesi itibarı ile dünyanın girdiği“korona virüs”salgın hastalık sürecinden mal ve hizmetlere ilişkin fiyatların da etkileneceği kaçınılmaz bir gerçektir. Özellikle bu dönemde, fiyata ilişkin hususların hangi şartlar altında haksız rekabet teşkil edeceği konusu üzerinde durulması gerekmektedir. İş bu çalışmamızda haksız rekabet ve haksız rekabetin fiyat ile ilişkisi konuları birinci bölümde inceledikten sonra, Türk Ticaret Kanunu m. 54 ve 55 hükümleri kapsamında fiyat üzerinden haksız rekabet hallerini öğreti ve yargı kararları ışığında inceledik. Öğretide ve yargı kararlarında açıklık olmayan veya farklı görüşlerin olduğu bazı fiyat üzerinden haksız rekabet halleri açısından yorum getirdik.
Özet (Çeviri)
Pricing issue is the decisive factor of free trade and liberal economy system effected by principles of freedom of competition. The determination of the market prices adoption by accordance with the economics and legal rules will result in the benefit of all actors of the market, and it will increase the functionality of the competition and ensures that the country has a strong economic system. The purpose of the provisions on unfair competition (articles 54 and 55) included in the Turkish Commercial Laws numbered 6102 is to ensure honest and undistorted competition for the benefit of all participants. Unfair competition provisions which the price factor is effective, denigrating with short names, putting themselves or the third party ahead of the competition with unreal or misleading explanations, making comparisons, selling below the procurement price, misleading about the real value of the presentation with additional acts, in terms of sales in installments and consumer loan contracts to make incomplete explanations or to use contract formulas and not to comply with the terms of business conditions. Even though some of the provisions of unfair competition regarding the price are clear and understandable, it is not understood exactly what is prohibited in some Turkish laws due to the new and ambiguous notions, and we come across judicial decisions that are different and difficult to put into a specific system in practice. It is an inevitable fact that the prices of goods and services will also be affected by the“corona virus”epidemic process, which the world faced by year of 2019. Notedly in this period, it is necessary to focus on the conditions under which price issues will constitute unfair competition. Here by, after examining the relation of unfair competition and unfair competition with the prices in the first part in this study, Turkish Commercial Laws within the scope of the provisions of 54 and 55, we examined unfair competition over price in the light of doctrines and judicial decisions. We made comments on terms of unfair competition on prices, where there is no clarity or different opinions in the doctrine and judicial decisions.