16-19. yüzyıllar arasında Türkistan'a gelen yabancı seyyahlar
Foreign travelers who came to Turkestan between 16 19. century
  1. Tez No: 662553
  2. Yazar: KADİR FERAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Avrupa kıtasının 16.yüzyılda başlayan keşifleri ile beraber uzun yıllardır hakkında rivayetlerden başka bir şey bilmedikleri Türkistan'ı tanıma faaliyetleri de hız kazandı. Tezimizin konu aldığı bu faaliyetler, olabildiğince, bizzat seyyahların aldığı notlara ve onların notlarının tafsilatlı incelemelerin e dayandırılmaya çalışılmıştır. Seyyahların notlarını daha iyi anlamak için her yüzyılda Türkistan'ın tarihi aşamaları özetlenmeye çalışılmıştır. Seyyahların notları yer yer açıklanmış, yerel olarak bahsedilen hastalık, yemek ve bunun gibi unsurların isimleri, anlamları açıklanmaya gayret gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Europian side of the world just know rumors about Turkestan. Because of 16.century's explorations Europians side of the world's diser of knowing Turkestan getting increased. This thesis m ostly based on traveler's notes and detailed review about this notes. To undersrand of traveler's notes very well, we summarize related part of Turkestan history. Also traveler's notes explained for some points and local food, disease, other things like th at, other means translated and explained.