Öğretmen ve öğrenci hedeflerinin fen bilimleri dersi programındaki yedinci sınıf düzeyindeki kazanımlarla ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between teacher's and students' intentions and the 7th grade objectives in the science curriculum
  1. Tez No: 662565
  2. Yazar: SELİN SERTER BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı 7. Sınıf düzeyindeki Fen Bilimleri dersi kapsamında Fen Bilimleri öğretim programının, öğretmenin ve öğrencilerin derse ilişkin hedeflerini belirlemek ve program hedefleri, öğretmen/öğrenci hedefleri arasındaki uyumu araştırmaktır. Nitel araştırma deseninin esas alındığı çalışmada, iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırma, Aydın ilinde Merkez-Efeler ilçesinde bulunan bir ortaokulda 7. sınıf düzeyindeki bir şubede öğretim gören 6 öğrenci ve ders öğretmeni ile“Saf Madde ve Karışımlar”ve“Işığın Madde İle Etkileşimi”ünitelerine ilişkin gözlem ve görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında araştırmacı tarafından dersin hedeflerine ilişkin her ders öncesi yapılan görüşmeler ve sınıf içi gözlemlerle öğretmen hedefleri; öğrencilerle yapılan görüşmelerle öğrenci hedefleri belirlenmiştir. Betimsel analiz ile çözümlenen ses kaydı ve gözlem notlarından öğretmen ve öğrenci hedeflerinin bilişsel ve duyuşsal alanda kümelendiği tespit edilmiştir. Kavram öğretimi/öğrenimi, yaşam becerileri, bilimsel süreç becerileri ve mühendislik ve tasarım becerileri hedeflerinin bilişsel alanda, öz yeterlilik, başarı beklentisi, içsel ilgi ve başarı hedef yönelimi hedeflerinin duyuşsal alanda yer aldığı belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında belirlenen öğretmen ve öğrenci hedefleri hem kendi içlerinde hem de Fen Bilimleri ders programında yer alan kazanımlarının belirttiği hedeflerle karşılaştırılmıştır. Araştırma sonunda öğretmenin öğrencilere göre bilişsel hedeflere daha fazla önem verdiği, öğrencilerin ise daha çok duyuşsal hedeflere odaklandığı belirlenmiştir. Öğretim programı içerik kazanımlarında ise duyuşsal hedeflerle karşılaşılmamıştır. Ders öncesi görüşme ve sınıf içi gözlemlerle ortaya çıkan öğretmen hedeflerindeki farklılıklar ile öğretmen ve öğrenci hedeflerindeki farklılıkların nedenleri sosyal bilişsel öğrenme kuramı, beklenti değer teorisi ve öz düzenleme modelleri ile tartışılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the goals of the science curriculum, teachers and students related to the lesson and the compatibility between the program objectives and learning / teaching intentions within the scope of the 7th grade Science course. For the purposes of this research study is a qualitative case study of the situation are given, and the single condition nested design was used. The study was carried out by observing and interviewing 6 students and their teacher who are studying in a 7th grade class in a middle school in the central district of Efeler in Aydın, on the units of“Pure Matter and Mixtures”and“The Interaction of Light with Matter”. In the first stage of the study, the teaching intentions were determined by the interviews and classroom observations before each lesson regarding the objectives of the lesson; Learning intentions were determined through interviews with students. From the audio recording and observation notes analyzed by descriptive analysis, it was determined that the intentions regarding learning and teaching are clustered in the cognitive and affective domains. It has been determined that concept teaching, life skills, science process skills and engineering and design skills intentions are in the cognitive domain, while the goals of self-efficacy, success expectation, intrinsic interest and achievement goal orientation are in the affective domain. In the second stage of the study, the learning and teaching intentions were compared with both within the themselves and the objectives stated by the acquisitions in the science curriculum. At the end of the study, it was determined that the teacher attached more importance to cognitive intentions compared to the students, whereas the students focused more on affective intentions. Affective intentions were not encountered in the acquisitions in the science curriculum. The reasons for the differences in teaching intentions and learning and teaching intentions revealed by pre-class interviews and classroom observations were discussed and explained with social cognitive learning theory, expectation value theory and self-regulation models.