Balabandere 'İstanbul-Bahçeköy' boyuna profilinde bazı su kalitesi parametrelerinin değişimi
  1. Tez No: 66258
  2. Yazar: YUSUF SERENGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
V. ÖZET Balabandere üzerinde kısa dönemli bir su kalitesi izleme araştırması olarak planlanan çalışmada, su kalitesi parametrelerinin zamansal ve yersel değişimleri incelenmiş, örnekleme noktalan arasında bu parametreler açısından farklılıklar olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bazı su kalitesi parametrelerinin zamansal olarak az çok sabit oldukları, buna karşın birçoğunun (elektriksel iletkenlik, bulanıklık, vb.) akım miktarındaki değişimlerden çok fazla etkilendiği gözlenmiştir. özellikle yersel değişimler, parametrelerin çevresel etkenlerle olan ilişkilerini irdelemek açısından daha yararlı olmuştur. Nitekim kaynağından itibaren, değişik çevresel etkenlerle su kalitesi parametreleri açısından değişimler yaşayan dere boyunca yapılan bu tür incelemeler, özellikle arazi kullanma durumunun (tarım, orman, mera, vb.) veya arazi kullanma esnasında meydana gelebilecek etkilerin (madencilik, silvikültürel işlemler, atık deşarjı, vb.) akarsuların su kalitesinde meydana getireceği etkileri gözlemek açısından çok yaralı olmaktadır. 98
Özet (Çeviri)
SUMMARY Variations in some water quality parameters through the longitudinal profile of Balabandere Creek in Istanbul-Bahcekoy. The objective of this study was to perform a short term monitoring research on water quality parameters through the longitudinal profile of Balabandere creek The temporal and spatial variations in the parameters were analysed with traditional statistical tools and some important results were optained. The variational difference among the sampling points parameters was due to 4'th sampling point. It can be concluded from this result that the parameters determined from 4 th sampling point water was quite different from the first three by the influence of point pollution sources. Although mere seems to be a meaningful correlation among the sampling points parameter groups, it's observed that some parameters, particularly conductivity, turbidity and color could vary in wider ranges especially at the second sampling point. The narrower variations at the third and fourth points could be explained with the decrease in bed slope and dilution effect. 99