Klasik Türk şiirinde cadı
'Witch' in the classical Turkish poetry
  1. Tez No: 662598
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Klasik Türk şiiri geleneğinde cadı önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmamızda 13-20. yüzyıllara ait 184 divan ve 30 mesneviden elde edilen örnekler ile cadının klasik Türk şiirindeki kullanım sıklığı ve alanları tespit edilmeye çalışılmıştır. Kültürlerarası bir unsur olan cadının kültür tarihindeki yeri belirlenmiştir. Cadının Batı kültürü ile Doğu kültüründeki yeri mukayese edilmiştir. Türk kültüründe cadı ise ayrı bir başlık olarak değerlendirilmiştir. Böylece cadının kültürlerarasındaki benzerlik ve farklılıkları belirlenmiştir. Cadı ve cadı ile anlam ilgisi olan unsurların klasik Türk şiirindeki kullanım sıklığı vb. konular hakkında divanlardan ve mesnevilerden elde edilen örneklerin tasnifi yapılmıştır. Klasik Türk şiirini ve şairlerin anlam dünyasını kavrayabilmek için cadının özellikleri ile klasik Türk şiiri teşbih (benzetme) ve mecaz dünyasındaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The witch has an important place in the classical Turkish poetry tradition. 13-20 in our study. The frequency and areas of use of the witch in classical Turkish poetry were tried to be determined with the examples obtained from 184 divans and 30 mesnevi belonging to the centuries. The place of the witch, which is an intercultural element, in cultural history has been determined. Witch's place in Western culture and Eastern culture has been compared. In Turkish culture, the witch is evaluated as a separate title and the similarities and differences between the cultures of the witch are tried to be determined. The frequency of usage of the elements that have meaning with witch and witch in classical Turkish poetry and so on. The classification of the examples obtained from the divans and mesnevis about the subjects was made In order to comprehend the classical Turkish poetry and the world of meaning of the poets, the characteristics of the witch and its place in the world of classical Turkish poetry simile and metaphor were tried to be determined.