Ters çevrilmiş sınıf modelinin 7. sınıf öğrencilerin öz düzenleme becerileri üzerine etkisi
The effect of flipped classroom on self-regulation skills of 7th grade students
- Tez No: 662617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, ters çevrilmiş sınıf modelinin ortaokul 7. Sınıf öğrencileri öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisi incelenmek istenmiştir. Yarı deneysel desen modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada örneklemin belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin ili Mezitli ilçesinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim gören 7. Sınıf 66 öğrenci oluşturmaktadır. Bir önceki yıl başarı ortalamaları denk iki sınıftan biri kontrol grubu diğeri deney grubu olarak atanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi”kullanılmıştır. Ters çevrilmiş sınıf modeline göre tasarlanan fen bilimleri dersi hücre ünitesinde ders gören öğrencilerin öz düzenleme becerileri, anketin on beş alt boyuta göre incelenmiştir. Veri analizinde SPSS 20 programı kullanılmış; T test analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, kontrol ve deney gruplarının ortalamalarını alt boyutlar çerçevesinde incelendiğimizde deney grubundaki öğrencilerinin anket ortalamalarının tüm alt boyutlarda kontrol grubundan yüksek olduğu görülmektedir. Ancak, İçsel Hedef Yönelimi, Görev Değeri, Öğrenme ve Performansa Yönelik Öz Yeterlilik, Tekrar, Ayrıntılandırma, Düzenleme, Eleştirel Düşünme, Zaman ve Çalışma Yönetimi, Arkadaştan Öğrenmeve Yardım Arama Alt Boyutlarda Anlamlı Bir Farlılık Görülürken, Dışsal Hedef Yönelimi ve Sınav Kaygısı alt boyutlarında, ortalamalarında artış olmasına rağmen anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Araştırmanın bulguları sonucunda; ters çevrilmiş sınıf modeline göre tasarlanan sınıflar öğrencilerin öz düzenleme becerileri üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the inverted classroom model on the self-regulation skills of 7th grade students. Appropriate sampling method was used to determine the sample in the study, which was carried out using a quasi-experimental design model. The sample of the study consists of 66 7th grade students studying in a state school located in the district of Mezitli in Mersin province. One of the two classes with equal success averages in the previous year was assigned as the control group and the other as the experimental group.“Motivational Strategies in Learning Questionnaire”was used as a data collection tool. The self-regulation skills of the students studying in the science course cell unit designed according to the inverted classroom model were examined according to the fifteen sub-dimensions of the questionnaire. SPSS 20 program was used in data analysis; T test analyzes were carried out. In the study, when we examine the averages of the control and experimental groups within the framework of sub-dimensions, it is seen that the average of the questionnaires of the students in the experimental group is higher than the control group in all sub-dimensions. However, while a significant difference is seen in the sub-dimensions of Internal Goal Orientation, Task Value, Self-Efficacy for Learning and Performance, Rehearsal, Elaboration, Organization, Critical Thinking, Metacognitive Self-Regulation, Time and Study Environment, Effort Regulation, Peer Learning, and Help Seeking, there was no significant difference in the sub-dimensions of External Goal Orientation and Exam Anxiety. As a result of the research findings; inverted classroom model have a positive effect on students' self-regulation skills.