Şizofreni hastasına bakım verenlerde içselleştirilmiş damgalanma ve öğrenilmiş güçlülük ilişkisi
The relationship between internalized stigma and learned resourcefulness in caregivers of schizophrenia patients
- Tez No: 662616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şizofreni Hastasına Bakım Verenlerde İçselleştirilmiş Damgalanma ve Öğrenilmiş Güçlülük İlişkisi Amaç: Araştırma, şizofreni hastasına bakım verenlerde içselleştirilmiş damgalanma ve öğrenilmiş güçlülük arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, 1 Haziran 2020 – 1 Eylül 2020 tarihleri arasında Rize Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı tüm şizofreni hasta bakım verenleri oluşturmuştur. Örneklem belirlemede“evreni belirli olan gruplardan örneklem hesaplama formülü”kullanılmış ve 155 primer bakım verici ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, Ebevenylerin Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği, Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği kullanılmıştır. Veriler bakım verenlerle yüz yüze görüşülerek ve onam alınarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayılar, yüzdelikler, min ve max değerler, ortalama, standart sapma, Pearson korelasyon analiz, Cronbach α, Kurtosis ve Skewness kat sayıları testi ile kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan bakım verenlerin Ebeveynlerin Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (ERHİDÖ) puan ortalaması 52.22±12.77; Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ) puan ortalaması ise 124.90±19.86 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Relationship Internalized Stigma and Learned Resourcefulness in Caregivers of Schizophrenia Patients Aim: The study was conducted to examine the relationship between internalized stigma and learned resourcefulness in caregivers of schizophrenia patients. Materials and Methods:The universe of the study was composed of all schizophrenia patient caregivers registered in Rize Community Mental Health Center between 1 June 2020 - 1 September 2020. In determining the sample, the formula for calculating samples from groups with a definite population was used and the study was completed with 155 primary caregivers. In the studywere used thatSociodemographic Data Form, Internalized Stigma of Parents in Mental Illnesses, Rosenbaum Learned Resilience Scale. The data were collected by interviewing the caregivers face to face and obtaining their consent.The data were analyzed with the SPSS 22 package program. Numbers, percentages, min and max values, mean, standard deviation, Pearson correlation analysis, Cronbach α, Kurtosis and Skewness coefficient test were used to evaluate the data. Results: The average score of the Parents' Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ERHİDÖ) of the caregivers participating in the study was 52.22 ± 12.77; The Rosenbaum Learned Resourcefulness Scale (RÖGÖ) mean score was found to be 124.90 ± 19.86.