Devlet yönetim sistemlerinin İslam hukuku bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of state administration systems in the context of Islamic law
  1. Tez No: 662621
  2. Yazar: ALİ ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada İslam hukuk literatüründe önemli bir yer tutan, imamet, siyasetü's-şer'iyye ve edebü'l-kadı başlıkları altında incelenen devlet yönetimi şekli ve tarihsel tecrübede ortaya çıkmış olan, genel hukuk anlayışına dayalı devlet yönetim şekilleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın giriş kısmında, tezin konusu, amacı ve önemine değinilmiştir. Birinci bölümde, devlet düzenini oluşturan kurallar anlamında genel hukuk teorisi ve İslam hukuku kavramı ile arasındaki ilişki ağı anlatılmakta, genel hukuk teorisine dayalı devlet anlayışı ve İslam hukukuna dayalı devlet anlayışı arasındaki benzerlikler ve farklılıklara değinilmiştir. İkinci bölümde, tarihsel süreçte ortaya çıkan, modern devlet yönetim sistemleri olarak günümüze kadar uygulana gelmiş devlet yönetim sistemleri fikirsel alt yapılarını oluşturan ideolojilere de yer yer değinilerek tanıtılmış ve İslam hukukundaki devlet yönetim sistemi ile karşılaştırmalı bir biçimde değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise sonuç ve öneriler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the state administration form, which has an important place in the Islamic legal literature, examined under the headings of imamate, politics-shar'iyya and literary-qadd, and the state administration forms based on the general understanding of law, which emerged in the historical experience, were evaluated comparatively. In the introduction part of the study, the subject, purpose and importance of the thesis are mentioned. In the first part, the network of relations between the general theory of law and the concept of Islamic law in the sense of the rules constituting the state order is explained, and the similarities and differences between the understanding of the state based on general law theory and the understanding of the state based on Islamic law are discussed. In the second chapter, the state administration systems that emerged in the historical process and which have been applied as modern state administration systems until today are introduced by mentioning the ideologies that constitute their intellectual infrastructure and evaluated in a comparative way with the state administration system in Islamic law. Results and suggestions are discussed in the conclusion part.