Niğde ekolojik koşullarında farklı silajlık mısır çeşitlerinin (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determining yield and some agronomical characteristics of different silage corn (Zea mays L.) cultivars under Niğde ecological conditions
- Tez No: 662622
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, farklı silajlık mısır çeşitlerinin Niğde ili ekolojik koşullarında verim ve bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2019 yılı yetiştirme sezonu içerisinde yürütülmüştür. Araştırmada Sakarya, Samada, Aga, Ada 9510, Pehlivan, Hido, Everest, 72 May 99, Tuono, Cadız ve 94 May 66 olmak üzere 11 silajlık mısır çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırma bulgularına göre incelenen mısır çeşitlerinin tepe püskülü çıkış süreleri 67.7-74.3 gün, bitki boyları 276-336 cm, sap çapları 23.1-27.9 mm, bitki başına koçan sayısı 1.2-1.5 adet, yaprak oranları %14.1-18.7, sap oranları %41.9-52.9, koçan oranları %31.2 -43.3, silaj için olum süreleri 104-116 gün, hasıl verimleri 9280 -12371 kg/da, kuru madde oranları %22.4-27.8, kuru madde verimleri 2441-3006 kg/da arasında değişiklik göstermiştir. Hasıl verimi ve diğer özellikler göz önünde bulundurulduğunda Ada 9510, Hido, 72 May 99 ve Samada çeşitlerinin Niğde ili ve benzer ekolojilerde silaj üretimi amacıyla üreticilere önerilebilecek çeşitler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the yield and some agricultural characteristics of different corn silage varieties under the ecological conditions of Niğde in 2019 growing season. In the research, 11 corn varieties for silage production, namely Sakarya, Samada, Aga, Ada 9510, Pehlivan, Hido, Everest, 72 May 99, Tuono, Cadız and 94 May 66 were used. The trial was set up according to the complete randomized block design with three replications. According to the findings of the research, the corn varieties examined have a tassel emergence period of 67.7-74.3 days, plant height of 276-336 cm, stem diameter of 23.1-27.9 mm, number of cobs per plant of 1.2-1.5, leaf ratio of 14.1-18.7%, stem ratio of % 41.9-52.9, com ratio of 31.2-43.3%, days to harvest for silage of 104-116 days, green herbage yield of9280-12371 kg/da, dry matter ratio of 22.4-27.8%, dry matter yield of 2441-3006 kg/da. Considering the green herbage yield and other characteristics, it has been determined that the Ada 9510, Hido, 72 May 99 and Samada are the varieties that can be recommended to the producers for silage production in Niğde province and similar ecologies.