Girişimciliğin komisyoncu taşıyıcı firma sektörü üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri
Positive and negative effects of entrepreneurship on commissioning carriers
- Tez No: 662629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak Lojistik Operasyonları ve Lojistikte Dış Kaynak kullanımı ele alınmıştır. Daha sonra İnovasyon, İş Modeli, İş Modeli Türleri ve İş Geliştirme konuları incelenmiştir. Üçüncü olarak Dünya'dan örneklerle lojistik modellerinde inovasyona değinilmiş ve peşinden girişimcilik ve şirket içi girişimcilik konusuna girilmiştir. Girişimciliğin inovasyon ve iş modellerinin temelinde yer alan bir konu olması nedeniyle hem makro, hem de mikro bazda nasıl yönetilmesi gerektiğine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Dijitalleşmenin lojistik girişimciliği alanına etkileri de örneklerle incelenmiştir. Ancak her lojistik girişimin başarılı olmadığı gerçeğinden hareketle genel başarı faktörlerine değinilmiş ve bir başarısızlık türü olan servis yamyamlığından korunmak gerektiğine dikkat çekilmiştir. Tezin uygulama kısmı girişimcilik ve inovasyon yapılan firmalarla yürütülen görüşmelerden toplanan verilerin derlenmesi ile tamamlanmıştır. Tez öneriler ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis Logistics Operations and Logistics Outsourcing is investigated. Then innovation, business model, business model types, and business development subjects are compiled. Thirdly worldwide examples concerning logistics model innovations are presented. Afetrwords enterpreneurship and intrapreneurship subjects are investigated. Since entrepreneurship is the basis for both innovations and business models explanation concerning the management of entrepreneurship is presented. Digitalization effects on the logistics entrepreneuship is also investigated. Since not every logistics entrepreneuship is successful, general success rules are given and avoiding service cannibalism is pointed out. At the implementation stage, interview results got from the logistics companies which tried entrepreneurship are presented. Thesis is ending via recommendations.