Sualtı ragbi sporunun işitme üzerine etkisi
The effect of underwater rugby sport on hearing
  1. Tez No: 662630
  2. Yazar: AHMET SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sualtı ragbi, havuzda yüksek basınç altında nefes tutularak mücadele edilen bir spor dalıdır ve kanda oksijen düzeyinin düştüğü esnada su altında mücadelenin devam ettiği bir sporda kulakların ve işitmenin etkilenmesi mümkün olabilir. Uzun dönemde kalıcı hasarlar oluşabilir, bu nedenle sporcu sağlığı açısından bakıldığında bu konuda çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışmada sualtı ragbi sporcularının kulak ve işitme sağlığı incelenmiştir. Bu kesitsel araştırma, 2017 yılında İzmir ilinde, sualtı ragbi spor dalında faaliyet gösteren kulüplerde, en az bir yıldır bu spor dalı ile ilgilenen, 18 - 35 yaşları arasında (N=30, ortalama boy uzunluğu 181,76 ± 6,67 cm, vücut ağırlığı 89,63 ± 11,86 kg, BMI 27,13 ± 3,32 kg/m2) 30 erkek gönüllü sporcu katılmı ile yapılmıştır. Sporcuların demografik, spor geçmişlerine yönelik sorgulamaları yapılıp, olgu rapor formları hazırlanmıştır. Ölçümler Ege Üniversitesi Prof. Dr. Sermed Akgün Olimpik Yüzme Havuzunda gerçekleştirilmiştir. İşitme eşikleri ölçümü Resonance R27A14G000059 odyometri cihazı ile Hughson-Westlake“Yükseltme Metodu”uygulanarak yapılmıştır. Orta kulak basınç ölçümlerinin yapıldığı timpanometri testlerinde, Prob frekansı 226 Hz olan Resonance A766 midlle ear analyzer kullanılmıştır. Otoskopi muayenesinde heine beta 400 otoskop kullanılmıştır ve kulak zarının bütünlüğü, zarın rengi, ışık reflesi, zarda kalsifikasyon ve timpanoskleroz varlığı değerlendirilmiştir. Her bir spesifik inceleme sonucunda elde edilen normal ve patolojik olgular karşılaştırılarak spor geçmişi, fiziksel ve fizyolojik özelliklerle ilişkileri incelenmiştir. Ayrıca tüm parametrelerin, kulak sağlığı ile ilişkilerine bakılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 25.0 paket programı ile yapılmış olup iki grup (Testlerde patoloji saptanan ve saptanmayan) karşılaştırmasında kategorik verilerde (Kategorik veriler: Antrenman veya oyun esnasında kulak rahatsızlığı geçirmiş olması, burun hastalığı olması, geçmişte işitme ile ilgili muayene olma durumu, yüksek sese maruz kalma, ek koruyucu ekipman kullanımı, ailede kulak hastalığı olması durumlarına; var ya da yok şeklinde verilmiş yanıtlar) Ki-kare analizi, numerik değişkenlerde (Numerik değişkenler: Sporcunun antrenman yılı, sporcu yaşı, boy uzunluğu, vücut ağırlığı) ise Shapiro Wilk test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Underwater rugby is a sport, struggling under high pressure in the pool by without breathing, while the oxygen level in the blood decrease, it may be possible to affect the ears and hearing. For this purpose, ear and hearing health in underwater rugby athletes were investigated in this study. In this cross-sectional study, from the sportsmen with at least a year of sport background in the clubs operating in the underwater rugby sport branch in Izmir, in 2017. 30 male volunteer athletes whom have the ages of 18 and 35 (N = 30, average height 181.76 ± 6.67 cm, body weight 89.63 ± 11.86 kg, BMI 27.13 ± 3.32 kg / m2) participated in the present study. The demographic and sports background of the athletes were questioned and case report forms were prepared. The measurements were carried out in Ege University Prof. Dr. Sermed Akgün Olympic Swimming Pool. R27A14G000059 audiometry device was used and the Hughson-Westlake“Upgrade Method”was applied for measuring of hearing tresholds. In the tympanometry test, a Resonance A766 midlle ear analyzer with a probe frequency of 226 Hz was used for measuring of middle ear pressure. Heine beta 400 otoscope was used for otoscopy examination. Integrity of the eardrum, color of the membrane, light reflex, membrane calcification and tympanosclerosis were evaluated. By comparing the normal and pathological cases obtained as a result of each specific examination, sports history, physical and physiological characteristics were examined. All parameters were compared with ear health. In comparison of two groups (Pathological and normal test results), chi-square analysis was used for categorical data (Ear disease during training or play, nose disease, previous hearing examination, exposure to loud sounds, use of additional protective equipment, ear disease in the family; answers given as present or not) and Shapiro Wilk test was used for numerical variables (Numerical variables: Athlete's training year, athlete's age, height, body weight) by using IBM SPSS 25.0 program.