Yabancılara gayrimenkul satışının ulusal makro ekonomik göstergelere etkisi
The effect of real estate sales to foreigners on national macroeconomics indicators
  1. Tez No: 662655
  2. Yazar: FAİK CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olduğu iddia edilen inşaat sektörünün, alt başlığı olan üretilen gayrimenkullerin yabancı uyruklu kişilere satışına ilişkin verilerin makro ekonomik veriler ile karşılaştırılması suretiyle, gerek elde edilen girdiler ve gerekse satış miktarı üzerinden ekonomideki yeri belirlenmeye çalışılacaktır. Çalışmada toplam dış ticaret geliri, satış miktarları ve bazı endeksler ile yabancı uyruklu kişilere satış arasındaki ilişkiler anlaşılmaya çalışılacaktır. Ayrıca içinde bulunulan pandemi sürecinin Türkiye ekonomisine olan etkileri de anlaşılmaya çalışılacak kayıp ve kazançlara ilişkin incelemeler yapılacaktır. Bu açılardan yapılan incelemenin toplam sonuçlarına göre alınması gerekli önlemler ve hayata geçirilmesi mümkün olan projeksiyonlar üretilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, Turkey's economy locomotive sector of the alleged construction sector, location subheading which produced real estate foreign nationals of data related to sales to the macro in the economy through the input as well as sales volumes obtained necessary by comparison with economic data will be determined. The study will try to understand the relations between total foreign trade income, sales volumes and some indices and sales to foreign nationals. In addition, the effects of the pandemic in the current process of Turkey's economy will also be investigated for losses and will try to gain understanding. Necessary measures to be taken and possible projections will be tried to be produced according to the total results of the examination made in this respect.