The rise of populism and nationalism and its implications for Covid-19 pandemic: A social constructivist perspective
Popülizm ve milliyetçiliğin yükselişi ve Covid-19 pandemisi üzerindeki etkileri: Sosyal inşacı bir perspektif
  1. Tez No: 662654
  2. Yazar: MERT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Popülizm ve milliyetçiliğin yükselişi son zamanlarda oldukça gözlemlenebilir hale gelmiştir. Bu durum politik, sosyal ve ekonomik alanlarda sistemik değişimlere neden olmaktadır. Popülist ve milliyetçi siyasi hareketler dünya çapında çeşitli başarılara ulaşmışlardır. Göçmenlik ve çok kültürlülük karşıtlığı gibi populist ve milliyetçi söylemler yoğunlaşmaktadır. Komplocu düşünce yaygınlaşmıştır. Populism ve milliyetçiliğin yükselişi COVID-19 pandemisi boyunca da etkisini göstermiştir. Maske takmak ve sosyal mesafeye uymak gibi davranışlara karşı populist bir direniş vardır. Dahası pandemi ile alakalı birtakım komplo teorileri yaygınlık kazanmıştır. Son olarak yabancı düşmanı ve ırkçı hadiseler yaşanmış ve Asyalı toplumlara karşı oryantalist söylemler gün yüzüne çıkmıştır. Bu tez, yükselen popülizm ve milliyetçiliğin COVID-19 pandemisi üzerindeki etkisini sosyal inşacılık teorisi yardımıyla açıklamayı amaçlamaktadır. İdealist bir teori olarak sosyal inşacılık, kimlik ile ilişkili kavramlar olan popülizm ve milliyetçiliği anlamak için oldukça uygun bir teoridir.
Özet (Çeviri)
The rise of populism and nationalism has recently become highly observable. It has caused systemic changes in political, social and economic fields. Populist and nationalist political movements achieve varying success around the world. Populist and nationalist discourses, such as anti-immigration and anti-multiculturalism, intensify. Besides, conspiratorial thinking has become prevalent. The rise of populism and nationalism also shows its implications throughout the COVID-19 pandemic. There has been a populist resistance against mask wearing and social distancing. Moreover, several conspiracy theories have been prevalent. Finally, xenophobic and racist incidents take place, and orientalist rhetoric against Asian communities resurfaces. This thesis aims to reach conclusions that will provide a better understanding of the impact of rising populism and nationalism on COVID-19 pandemic with the help of social constructivism. As an idealist theory, social constructivism is convenient for understanding populism and nationalism, identity-related phenomena.