Role of invariant natural killer T (iNKT) cells in neutrophilic (Th1-driven) asthma
Nötrofilik (Th1-kaynaklı) astım endotipinde doğal öldürücü invariyant T (iNKT) hücrelerinin rolü
- Tez No: 662665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERHARD WINGENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Astım, eozinofilik ve nötrofilik olmak üzere iki ana endotipe kategorize edilen yaygın kronik bir akciğer hastalığıdır.Astım hastalarının büyük bir bölümü eozinofilik astıma sahiptir ve şu an sunulan tedavilere iyi yanıt verirler. Ancak, astım hastalarının %5-20'sini oluşturan nötrofilik astıma sahip hastalar bu tedavilere yanıt vermezler. Invariyant doğal öldürücü T (iNKT) hücrelerinin, eozinofilik astım hayvan modelinde solunum yolu inflamasyonunu arttırdığı gösterilmiştir.Ancak, nötrofilik astımdaki rolleri henüz açığa kavuşmamıştır. Nötrofilik ve eozinofilik astımı yan yana karşılaştırmak için farelerde modelledik. 19-parametreli akış sitometriyi kullanarak, inflamasyona uğramış akciğer ve mediastinal lenf düğümlerine toplanan hücrelerin, hücre frekanslarını, transkripsiyon faktör ekspresyonlarını ve sitokin salınımlarını analiz ettik. WT ve iNKT hücreleri eksik (Jα18-/-) fare suşlarını kullanarak, akciğer inflamasyonlarını karşılaştırdık ve iNKT hücrelerinin nötrofilik astım şiddetini etkilemediğini bulduk. Ancak, solunum yolunda bulunan makrofaj ve dendritik hücre alttipleri kompozisyonunun astım endotiplerini tanımlayıcı özelleği olduğunu keşfettik. İntersititiyal makrofajlar, eozinofilik inflamasyonlu akciğerleri domine etmişken, ekzudat makrofajlar ve plazmasitoid dendritik hücreler nötrofilik astımda çokça bulunmaktaydı. Ayrıca, IL-10 salgılayan T hücresi, B hücresi, iNKT hücresi veya doğal lenfoit hücreleri (ILC) nötrofilik astım pathojenezinde hiçbir rol oynamamaktaydı. Ancak, nötrofilik astımlı akciğerde MHC sınıf II molekülünü eksperese eden ve IL-10 üretebilen özel bir nötrofil alt popülasyonu saptadık. Bu nötrofil popülasyonunun özellikle, nötrofilik solunum yolu inflamasyonu sırasında akciğerde bol miktarda bulunduğu ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
Asthma is a common chronic lung disease. It is categorized into two main endotypes called eosinophilic and neutrophilic asthma. The majority of asthma patients suffer from eosinophilic asthma and respond well to current treatments. However, 5-20% of patients with neutrophilic asthma respond poorly. Invariant Natural Killer T (iNKT) cells have been described to enhance airway inflammation in an eosinophilic animal model of asthma. However, their role in neutrophilic asthma has not been clarified so far. We established mouse models to compare neutrophilic and eosinophilic asthma side-by-side. Using 19 parameter-flow cytometry, we analyzed cell frequencies, transcription factor expressions, and cytokine secretions of cell populations recruited to the inflamed lung and its draining lymph nodes. We compared lung inflammation in wild-type and iNKT cell-deficient (Jα18-/-) mice and found that iNKT cells do not affect the disease severity of neutrophilic asthma. Furthermore, we discovered that the composition of macrophage and DC subsets in the airways allows the distinction of the two asthma endotypes. In particular, interstitial macrophages dominated the lungs of eosinophilic airway inflammation, whereas exudate macrophages and plasmacytoid DCs were more abundant in neutrophilic asthma. Moreover, the IL-10 secreting T cells, B cells, iNKT cells, and innate lymphoid cells (ILCs) populations were comparable between the two endotypes. However, we found a unique subpopulation of neutrophils that expresses high levels of MHC class II molecule and could produce IL-10. These neutrophils were abundant in the lung during neutrophilic airway inflammation.