Derleme Sözlüğü'nde geçen Kastamonu ağzına ait kelime ve deyimlerin ses bilimsel işlevliliği
Phonological functionality of the phrases and the idioms of Kastamonu dialect in Compilation Dictionary
  1. Tez No: 662677
  2. Yazar: ÖZLEM TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. MALİK BANKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Çalışmamızın konusu, Türkiye Türkçesi ağız araştırmalarının Türkiye'deki kurucusu Ahmet Caferoğlu'nun başlattığı derleme faaliyetlerinin ciddi bir yöntemle Türk Dil Kurumu tarafından ele alınıp yayınlanmasıyla Ekler cildi ile toplamda 12 cilt olarak basılan Derleme Sözlüğü'ndeki Kastamonu ağzına ait kelimelerin ses olayları bakımından incelemesine dayanmaktır. Bu çalışma; Giriş, Yöntem, İnceleme ve Sözlük bölümleri olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Türkiye Türkçesi ağız araştırmalarının tarihî gelişimi, konuyla ilgili uzmanlar tarafından yapılan tasnif çalışmaları, Kastamonu'nun bu çalışmalardaki önemi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca Kastamonu tarihine ve coğrafyasına da değinilmiştir. Yöntem bölümünde madde başlarının taranmasında kullanılan fişleme metoduna yer verilmiştir. İnceleme bölümünde yöntem bölümünde ele alınan metodun belirli kurallar çerçevesinde incelenen kelimelerinin ses olayları bakımından incelenmesi söz konusudur. Sözlük bölümünde, Derleme Sözlüğü'nden alınarak oluşturulan Kastamonu ağzına ait kelimeler listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is based on the analysis in terms of phonological processes of the lexical items particular to Kastamonu Dialect in Compilation Dictionary, which was printed in 12 volumes in total along with the volume Appendix by means of handling and publishing in earnest way of Turkish Language Association on compilation works leaded by Ahmet Caferoğlu, promoter of Turkey Turkish dialect researches in Turkey. The study is composed of 4 chapters as Introduction, Method, Analysis and Glossary. In Introduction chapter, it informs of historical development of Turkey Turkish dialect researches; classification studies done by professionals who have mastered the subject; and the importance of Kastamonu Province on these studies. Furthermore, the history and geography of Kastamonu Province also are mentioned in this chapter. In Method chapter, tagging method which is used on scanning lexical entries is featured. In Analysis chapter, analyzing in terms of phonological processes of the parsed lexis within the scope of some definite rules of the method, refered in Method chapter, is the point in question. In Glossary chapter, the vocabulary incident to Kastamonu Dialect formed by importing from Compilation Dictionary is listed up.