Özel yetenekli 6 ve 7. sınıf öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı ile empati becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Exami̇ni̇ng of the relati̇onshi̇p between di̇gi̇tal game addi̇cti̇on and empathy ski̇lls of gi̇fted students i̇n 6th and 7th grades
- Tez No: 662676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada özel yetenekli 6 ve 7.sınıf öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile empati becerileri arasındaki ilişkiyi incelenmek; değişkenlerin demografik özelliklere göre anlamlı düzeyde farklık gösterip göstermediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 9 Bilim ve Sanat Merkezlerine devam eden özel yetenekli 6 ve 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise, 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul'da bulunan Bilim ve Sanat Merkezleri'ne devam eden dijital oyun oynayan 112 kadın ve 92 erkek toplam 204 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veriler, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ-7), Temel Empati Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda dijital oyun bağımlılığı ölçeğine göre öğrencilerin monotetik olarak %2,5'i, politetik olarak %24,5'i riskli grupta yer aldığı tespit edilmiştir. Özel yetenekli 6. ve 7. sınıf öğrencilerin temel empati ölçeği ile dijital oyun bağımlılığı ölçeği arasında ve bilişsel empati ile dijital oyun bağımlılığı ölçeği arasında zayıf seviyede negatif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Özel yetenekli 6 ve 7. sınıf öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı ile cinsiyet, baba eğitim durumu ve kardeş sayısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu; sınıf düzeyi, aile gelir düzeyi ve anne eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Özel yetenekli 6 ve 7. sınıf öğrencilerin empati beceri düzeyleri ile cinsiyet, anne eğitim durumu ve kardeş sayısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu; sınıf düzeyi, ailenin gelir düzeyi ve baba eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between gifted 6th and 7th grade students' digital game addiction and empathy skills and to reveal whether the variables differ significantly according to demographic characteristics. The correlational survey model was used as the research method. The universe of the research consisted of talented 6th and 7th grade students attending 9 Science and Art Centers affiliated to Istanbul Provincial Directorate of National Education during the 2019-2020 academic year. The sample group 112 female and 92 male, totaly 204 secondary school students playing digital games who attended the Science and Art Centers in Istanbul in the 2019-2020 academic year. The data in the study were collected by using the Digital Game Addiction Scale (DOBÖ-7), Basic Empathy Scale and Personal Information Form. The data obtained from the scales were analyzed with the SPSS 25 package program. As a result of the research, it was determined that 2.5% of the students participating in the study were in the risky group as monothetic and 24.5% as polythetic, according to the digital game addiction scale. It was found that there was between the basic empathy scale and the digital game addiction scale, and a weak negative correlation between cognitive empathy and the digital game addiction scale of the gifted 6th and 7th grade students. It was found that there was a significant difference between gifted 6th and 7th grade students' digital game addiction and gender, father's education level and number of siblings; there was no significant difference between the grade level, family income level and the education level of the mother. It was determined that there was a significant difference between the empathy skill levels of the gifted 6th and 7th grade students and the gender, education level of the mother and the number of siblings; there was no significant difference between grade level, family income level and father's education level.