Wolf in a Sheepskin or a Sheep in a Wolfskin?: A comparative archetypal analysis of the Gothic Doppelgangers of Victorian, Dorian Gray, Dr. Jekyll / Mr. Hyde, and the Invisible Man
Koyun Postunda bir Kurt mu yoksa Kurt Postunda bir Koyun mu?: Viktorya dönemi Doppelganger karakterleri 'Dorian Gray', 'Dr. Jekyll / Mr. Hyde', ve 'Görünmez Adam'ın karşılaştırmalı arketipsel analizi
  1. Tez No: 662705
  2. Yazar: CİHANER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, Viktorya Dönemi Gotik Doppelganger karakterlerini içeren Oscar Wilde'ın Dorian Gray'in Portresi, Robert Louis Stevenson'ın Dr. Jekyll ve Mr. Hyde'ın Tuhaf Vakası ve H.G. Wells'in Görünmez Adam eserlerini arketipsel eleştiri teorisini ve Viktorya Dönemi'ne has özellikleri parametreler olarak belirtilen eserleri karşılaştırmalı bir şekilde analiz ederek, yeni bir Doppelganger kavramına ihtiyaç olduğunu kanıtlamayı ve bu kavramın iskeletini oluşturmayı amaçlar. Arketipsel analiz yönteminin efektif bir şekilde kullanılabilmesi adına kolektif bilinçsizlik ve arketip kavramlarının orijini ve tarihsel gelişimi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu tez, Doppelganger kavramı ve tarihsel gelişimi hakkında detaylı bir bilgilendirme yaptıktan sonra, eserlerin dönem olarak içinde bulunduğu Viktorya Dönemi hakkında detaylı bilgi verip, eserlerin Gotik türde olmalarından dolayı, Viktorya Dönemi ve Gotik Edebiyat arasındaki ilişkiyi örneklendirmektedir. Viktorya Dönemi'ne has canavarlık ve toplum, erkek egemenliği, dönemin ahlak sistemiyle bir bütün olarak hazcılık kavramları birer parametre olarak kullanılıp bahsedilen eserler incelenmiştir. Kısaca, bu tez, eserlerin belirtilen parametrelere göre arketipsel eleştiri teorisi kullanarak analiz edilip, sonucunda Viktorya dönemine has yeni bir Gotik Doppelganger kavramının oluşturulması gerektiğini kanıtlamayı ve bu kavramın iskeletinin oluşturulmasını amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to prove the need for a new doppelganger concept and to form the framework of the new doppelganger concept via a comparative archetypal analysis of Oscar Wilde's The Picture of Dorian Gray, Robert Louis Stevenson's The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde, and H.G. Well's The Invisible Man by using Victorian Age's unique features as parameters. In order to use archetypal analysis effectively, the origins and historical progress of collective unconscious and archetypes are investigated thoroughly. This thesis reveals the relation between Victorian Age and Gothic literature, since the literary works of Victorian Age to be analysed belong to Gothic genre, after it provides background information about the origins and historical progress of Doppelganger concept, and a detailed introduction of Victorian Age. The unique qualities of Victorian Age, the monstrosity and society, male dominance and masculinity, and Victorian morality and the pursuit of hedonism are utilised as parameters to analyse the aforementioned Victorian literary works. To sum up, this thesis is an attempt to prove the need of a new Gothic doppelganger concept unique to Victorian Age via a comparative archetypal analysis including the parameters aforementioned, and to form the framework of Victorian Gothic doppelganger concept.