Yatay inkübatörler için kullandığımız CO2 yeterince temiz mi? IN-line filtrelerin embriyo gelişimine etkisi
Is the CO2 which is we use for horizontal incubators clean enough? the effect of in-line filters on embryo development
- Tez No: 662726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAR, PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında laboratuvarlardaki yatay inkübatörlerde kullanılan CO2'in yeterince temiz olup olmadığı ve In-Line filtrelerin embriyo gelişimine etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda CO2 gazının saflığının, embriyo kalitesine etkisini incelemek üzere 35 yaşından genç çiftlerin ICSI tedavisi sonrası 2PN görülen embriyoları kendi içlerinde (kardeş embriyolar) ekstra filtre olan (Grup 1) ve olmayan (Grup 2) şeklinde iki gruba ayrılarak takip edildi. Bu gruplar arasında ki üçüncü gün ve beşinci gün embriyo kaliteleri incelendi. Ayrıca 3 farklı filtre (CODA® XTRA INLINE® FILTERS – BLUE; ORIGIO® Gas Line Filter; REPROCARE GLF30 VOC Holder Filter) embriyo kalitesine etkileri yönünden incelendi. Hayvan deneyleri kısmında ise 10 haftalık dişi BALB/C fareler (n=10) FSH+hCG (5 IU, i.p.) ile uyarılarak yetişkin erkek fareler ile bir araya konuldu. 24 saat sonra vaginal plak görülen fareler sakrifiye edilerek 1-hücreli embriyolar toplandı, ekstra filtre olan ve olmayan inkübatörlerde takip edildi. Western blot yöntemiyle GRP78 seviyesi incelenmek üzere işleme alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, whether CO2 used in horizontal incubators that is clean enough and the effects of In-Line filters on embryo development were investigated. In our study, to examine the effect of the purity of CO2 gas on the quality of the embryo, the embryos were seen 2PN after ICSI treatment of couples younger than 35 years old were divided into two groups as internal filters with extra filters (Group 1) and without (Group 2) additional filters. Embryo quality was examined on the third and fifth days between these groups. Also, three different filters (CODA® XTRA INLINE® FILTERS - BLUE; ORIGIO® Gas Line Filter; REPROCARE GLF30 VOC Holder Filter) were examined for their effects on embryo quality. In animal experiments, ten-week-old female BALB / C mice (n = 10) were stimulated with FSH + hCG (5 I.U., i.p.) and put together with adult male mice. After 24 hours, mice with a vaginal plaque were sacrificed, and 1-cell embryos were collected, followed by with extra filters and without additional filters incubators. With the Western Blot method, the GRP78 level was processed for examination.