Kudret narı, zeytinyağı ve bal maseratında E vitamini miktar tayini
Vitamin E quantitative evaluation on bitter gourd, olive oil and honey maceration
- Tez No: 662727
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜBA GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Momordica charantia L., geleneksel tıpta taze meyveleri, bu meyvelerin zeytinyağı ve bal maserasyonları şeklinde yara ve yanık tedavisinde haricen; mide barsak hastalıklarında ve kanser tedavisinde yardımcı olarak dahilen kullanılmaktadır. İçerik maddelerinden biri olan E vitamini de güçlü bir antioksidan olması sayesinde yara ve yanık tedavilerinde, kanserde, kalp damar hastalıklarında yardımcı tedavi olarak ve yaşlanma karşıtı olarak kullanılmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda tezimizde kudret narının taze meyvelerinde, bu meyvelerin zeytinyağı ve bal maserasyonunda bulunan α-tokoferol miktarı HPLC-DAD yöntemi aracılığıyla tayin edilmiştir. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamızda en yüksek α-tokoferol içeriği kudret narının taze meyvelerinde (3,346 µg/100 mg), ardından zeytinyağı maseratında (3,044 µg/100 mg) bulunmuştur. Bal maseratının içerdiği α-tokoferol ölçülebilir limitlerin dışında kalmıştır. Anahtar Kelimeler; Momordica charantia, α-tokoferol, HPLC.
Özet (Çeviri)
Momordica charantia L., has been used for wound and burn treatment, gastrointestinal diseases and cancer treatment traditionally. Vitamin E, one of its ingredients, is a powerful antioxidant. For this reason, it is used in wound and burn treatments, cancer, cardiovascular diseases and as an anti-aging agent. In our thesis, the amount of α-tocopherol in fresh fruits of bitter gourd, olive oil and honey macerations were determined by HPLC-DAD method. The results obtained were examined comperatively. In our study, the highest amount of α-tocopherol content was found in fresh fruits of the M. charantia (3,346 µg/100 g). Followed by olive oil macerate (3,044 µg/100 g). The α-tocopherol contained in honey remained outside the measurable limits. Keywords; Momordica charantia L., α-tocopherol, HPLC.